Symbian już otwarty

Symbian już otwarty

Redakcja
04.02.2010 15:21

Migracja systemu Symbian na Open Source została zakończona cztery miesiące wcześniej niż pierwotnie zakładano. Zgodnie z informacjami opublikowanymi w serwisie Wired, począwszy od dziś system ten licencjonowany ma być na zasadzie wolnego oprogramowania.

Platforma Symbian jest obecnie wykorzystywana na ponad 330 milionach różnych urządzeń na całym świecie. Szeroko z oprogramowania tego korzysta Nokia, której telefony wyposażone są m.in. w wersje Series 60, Series 80 czy Series 90.

Cała sprawa swój początek miała kilka miesięcy temu kiedy to, po udostępnieniu kodu źródłowego systemu Android, szef Symbian Foundation zapowiedział, że również Symbian dystrybuowany będzie na zasadzie Open Source. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na serwisie Wired, prace nad migracją zakończyły się niezwykle szybko, a system ten będzie otwarty cztery miesiące wcześniej niż pierwotnie zakładano. Dla użytkowników oznacza to, że każdy chętny będzie miał wgląd w kod źródłowy systemu oraz możliwość jego modyfikowania.

Kod systemu Android jest otwarty tylko częściowo, reszta jest niedostępna dla użytkowników. - stwierdził Lee Williams, szef Symbian Foundation. Jego zdaniem, w przypadku Symbiana będzie zupełnie inaczej i wszyscy chętni będą mieli dostęp do każdego zakamarka systemu. Co więcej, już niedługo opublikowany ma zostać szczegółowy plan wydawniczy na najbliższe miesiące (aż do roku 2011).

Zainteresowani większą ilością informacji znajdą je na oficjalnej stronie platformy Symbian.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)