Synfig Studio — animacja 2D z obsługą tabletów

Synfig Studio — animacja 2D z obsługą tabletów

07.12.2011 14:22

Synfig Studio — otwartoźródłowy program do animacji 2D — doczekał się możliwości rysowania tabletem. I to nie byle jakiej.

Synfig Studio do tworzenia animacji wykorzystuje zarówno bitmapy, jak i kształty wektorowe, przy czym specyfika pracy w tym programie mocno bazuje na tych drugich. Synfig Studio nie wymaga rysowania scen na każdej klatce osobno i może wykorzystać transformacje kształtów i krzywych. Przy rysowaniu konturów animowanych obiektów nieocenionym narzędziem jest Draw, czyli wektorowy ołówek. I to właśnie to narzędzie najwięcej zyskuje na pełnym wykorzystaniu możliwości tabletu piórkowego. Interpretacja nacisku gra tu główną rolę i pozwala nadać animowanym obrazom wyjątkowy charakter. Jak widać na demonstracji, linie rysowane tabletem zmieniają grubość na podstawie siły nacisku, a przy tym pozostają wektorami i można je dowolnie edytować, a sposób interpretacji nacisku dostosować do nastroju tworzonej animacji.

Synfig Studio jest programem cenionym w środowiskach Open Source i nie tylko. Już w 2004 roku animacje studia Voria, które założył twórca Synfiga, były prezentowane na imprezach typu ComicCon i AnimeExpo. Prace użytkowników można obejrzeć w galerii z przykładami, aby lepiej zapoznać się z programem warto zajrzeć również do działu z tutorialami na wiki projektu.

Synfig Studio 0.63.03 można pobrać z naszego portalu dla systemów Windows i Linux. Dla Mac OS X dostępna jest na razie jedynie starsza wersja programu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)