Sys Minion dla Windowsa: interfejs graficzny dla poleceń tekstowych

Sys Minion dla Windowsa: interfejs graficzny dla poleceń tekstowych

Sys Minion dla Windowsa: interfejs graficzny dla poleceń tekstowych
Oskar Ziomek
08.08.2017 17:16

W systemie Windows wiele nieco bardziej zaawansowanych narzędzi jest albo ukrytych w strukturach systemu dość głęboko, albo też dostępnych w formie poleceń tekstowych, co nie dla każdego użytkownika może być wygodne. Ciekawe, częściowe rozwiązanie tego problemu zaproponował Stefano Bordoni – twórca niewielkiej aplikacji Sys Minion, w której zebrano kilka popularnych poleceń dostępnych w Windowsie i udostępniono w opakowaniu interfejsu graficznego.

Program pozwoli więc wykonywać polecenia, których składni nie musimy od teraz pamiętać, by ręcznie wpisywać je w wierszu polecenia. W aplikację wbudowano na ten moment tylko kilkanaście poleceń, bo jak zauważa twórca: Napisałem ten program, by pomóc sobie w czyszczeniu folderu sterowników, a potem dodałem kilka dodatkowych, użytecznych poleceń. Jest to zestaw mniej lub bardziej ukrytych i złożonych poleceń systemu wraz z krótkim opisem.

Obraz

Korzystanie z programu jest natomiast bardzo proste. Po uruchomieniu, listę dostępnych funkcji widać w lewej części okna, gdzie podzielone zostały one na kategorie, by łatwiej odnaleźć interesujące pozycje. W tym momencie, gdy całkowita liczba dostępnych komend to zaledwie kilkanaście propozycji, taki podział może wydawać się zbędny, ale w przyszłości, o ile autor zdecyduje się dalej rozbudowywać aplikację, z pewnością ułatwi nawigację. Aby skorzystać z wybranej funkcji wystarczy wybrać ją z lewej strony. W głównym oknie zobaczymy wówczas opis oraz przycisk, który uruchomi jej wykonanie.

Obraz

W zależności od narzędzia, następnie wyświetlone zostanie nowe systemowe okno z docelowymi opcjami albo podgląd wiersza poleceń, w którym normalnie wykonywane byłyby te same polecenia w przypadku ich ręcznego uruchamiania. Niestety wadą programu jest brak możliwości modyfikacji poleceń: są one uruchamiane jedynie w swojej podstawowej formie i nie mamy tu wpływu na ich parametry.

Obecnie w aplikacji znajdziemy następujące narzędzia związane z oczyszczaniem:

  • Disk cleanup utility – szybki skrót do narzędzia oczyszczania dysku, w praktyce aplikacji cleanmgr.exe, która pozwoli usunąć z systemu zbędne pliki,
  • Remove SP uninstall data – narzędzie pozwalające usunąć pliki związane z łatkami Service Pack, by zwolnić nawet ponad 1 GB miejsca na dysku (jest użyteczne tylko w przypadku systemów starszych od Windowsa 8).

Dotyczące elementu Component Store (dla systemu Windows 8.1 i nowszych):

  • Analyze – pozwoli sprawdzić, czy wymaga oczyszczenia,
  • Cleanup – komponent zostanie oczyszczony, co powinno zwolnić kilka gigabajtów miejsca na dysku,
  • Cleanup + Reset Base – do czyszczenia dołączone zostanie dodatkowo restartowanie bazy (uniemożliwi to instalację dodatków Service Pack oraz aktualizacji Windows Update),
  • Health Check – podstawowe sprawdzenie komputera mające poinformować o ewentualnych problemach do rozwiązania,
  • Health Scan – zaawansowane skanowanie pod kątem poprawności komponentu.

Związane ze sterownikami urządzeń:

  • OEM drivers repository – pozwala usunąć sterowniki urządzeń z repozytoriów OEM,
  • Sign. Verification – opcja disable wyłączy, zaś enable – włączy weryfikację podpisów podczas instalacji nowych sterowników.

Dotyczące menu bootowania i kont użytkowników:

  • Boot Menu – podobnie, jak w powyższym przypadku, opcja disable wyłączy, zaś enable – włączy wyświetlanie menu bootowania (w Windowsie 8 i starszych wpłynie więc na działanie klawisza F8 podczas uruchamiania systemu),
  • User Accounts – skrót do systemowego narzędzia netplwiz.exe.

Jak widać, niektóre opcje są dość zaawansowane, warto również wiedzieć, iż wykonywanie części z nich jest czasochłonne i nie może zostać przerwane. Z tego powodu aplikację można polecić w pierwszej kolejności świadomym użytkownikom, którzy wykorzystają ją jako ułatwienie często wykonywanych na co dzień operacji w systemie. Sys Minion jest dostępny do pobrania z naszej bazy programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)