Szansa na popularyzację Firefox OS-a: aplikacje z Marketplace działają już na Androidzie

Szansa na popularyzację Firefox OS-a: aplikacje z Marketplace działają już na Androidzie

Szansa na popularyzację Firefox OS-a: aplikacje z Marketplace działają już na Androidzie
13.06.2014 14:47

Wprowadzenie na rynek bardzo tanich telefonów z Firefox OS-emmoże nie wystarczyć, by rozwinąć bibliotekę oprogramowania dlatego niezbyt popularnego systemu. Niewielka póki co popularnośćsprzętu przekłada się bowiem na brak powodów, dla których wartobyłoby poświęcać czas i siły na tworzenie dla systemu Mozillioprogramowania. By to zmienić, producent chce dojść do sukcesu naplecach innych, w tym wypadku Androida.

Open Web Apps jest metodą budowania aplikacji Firefox OS-a(tworzonych w JavaScripcie, z wykorzystaniem HTML i CSS), tak bydziałały na każdej platformie, na którejdziała silnik Firefoksa – Gecko, o ile zostaną spełnioneminimalne wymagania techniczne. Nie tylko jednak o samo uruchomieniechodzi, docelowo oprogramowanie przygotowane za pomocą Open Web Appspowinno zachowywać się tak, jak oprogramowanie natywne dla danejplatformy, bez konieczności wprowadzania w nim jakichkolwiek zmian.Oznacza to, że miałoby być instalowane tak samo, jak normalneaplikacje i zachowywałoby się jak normalne aplikacje (np.uczestniczyłoby w przełączaniu aplikacji kombinacją klawiszyCtrl/Cmd-Tab).

QR Creator z Firefox Marketplace obok natywnych aplikacji Androida
QR Creator z Firefox Marketplace obok natywnych aplikacji Androida

Mozilla poinformowała,że Open Web App pozwala już na budowanie aplikacji, które będziemożna instalować i uruchamiać na urządzeniach z Androidem.Aplikacje takie będą się aktualizowały tak jak normalne aplikacjeandroidowe, będą też wyświetlały się w szufladzie aplikacji,jako skróty na ekranie domowym, czy w liście ostatnio używanych.

W ten sposób programiści nie będą musielisię martwić wciąż niewielką popularnością platformy Mozilli –pisząc oprogramowanie na Firefox OS-a, będą mieli od razuaplikację, którą można będzieudostępnić milionom użytkowników Firefoksa na Androidzie.

Open Web Apps on Android

I w tym tkwi główny problem tego rozwiązania.Wbrew temu, co pisze Mozilla, natywnych aplikacji dla Androida nieinstaluje się raczej przez Firefox Marketplace, większośćużytkowników Androida nie używa też na swoich telefonach czytabletach Firefoksa, trzymając się albo Chrome, albo którejś zlekkich popularnych webkitowych przeglądarek dla tego systemu. Bysięgnąć po oprogramowanie z Firefox Marketplace, trzeba wpierwzainstalować Firefoksa.

Przyznać jednak trzeba, że same aplikacje dlaFirefox OS-a działają bez zarzutu, poprawnie integrując się zsystemem (nawet po uruchomieniu ich pod tak mocno przerobionymAndroidem, jak MIUI 5 od Xiaomi). Jeśli w Marketplace pojawiłobysię jakieś naprawdę dobre oprogramowanie, lepsze od tego, co możnaznaleźć w Google Play, to użytkownicy Androida zyskaliby nowe,wartościowe źródło aplikacji. Niestety jednak tak nie jest.Większość oprogramowania w Firefox Marketplace wygląda gorzej,niż aplikacje dla Symbiana z poprzedniej dekady – i nie bardzowiadomo, co mogłoby ten stan rzeczy zmienić.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)