Szef Manjaro Linux stworzył notebook, który ma być "zabójcą Dell XPS 13"

Szef Manjaro Linux stworzył notebook, który ma być "zabójcą Dell XPS 13"

Szef Manjaro Linux stworzył notebook, który ma być "zabójcą Dell XPS 13"
Piotr Urbaniak
20.01.2020 13:22

Główny deweloper Manjaro, Philip Müller, wszedł w partnerstwo z hiszpańskim integratorem Tuxedo Computers, aby – jak sam twierdzi – stworzyć notebook, który będzie zabójcą Dell XPS 13. Owoc tej współpracy programista przedstawia w obszernym wywiadzie dla Forbesa.

Zasadniczo rzecz ujmując, słowa Müllera są nieco na wyrost. Tuxedo Computers jest bowiem takim hiszpańskim Hyperbookiem czy Dream Machines, a więc firmą, która sprzedaje po prostu skonfigurowane kadłubki. I robi to od paru ładnych lat. Faktycznym producentem laptopów tej marki jest przede wszystkim Clevo.

Niemniej dotychczas Tuxedo, oprócz Windowsa 10, oferowało nabywcom dwa systemy operacyjne: Ubuntu lub Tuxedo OS, fork Ubuntu Budgie. Teraz natomiast, jak tłumaczy Müller, firma przejdzie na Manjaro, korzystając z właśnie zacieśnionej współpracy.

InfinityBook Pro 15 Silver, fot. Materiały prasowe
InfinityBook Pro 15 Silver, fot. Materiały prasowe

Dystrybucję tę otrzymają ponoć wszystkie notebooki Tuxedo z procesorami Intel Core 10. generacji lub AMD Ryzen 4000U. Oczywiście jako alternatywę dla Windowsa 10.

Jednocześnie logo Manjaro ma pojawić się na ich klapach, a twórcy obiecują pełne wsparcie sprzętowe, na przykład dla klawiszy multimedialnych i oprogramowania do zarządzania sprzętem. Zespół Manjaro obiecuje ponadto wprowadzenie stosownych instrukcji i wsparcie w kanale dystrybucyjnym. I tak, Müller rzeczywiście sądzi, że to wystarczy, aby zagrozić pozycji Della XPS 13, który sprzedawany jest z pre-instalowanym Ubuntu 18.04 LTS.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)