Szkoły żegnają Pascala. Już niebawem na maturze zastąpi go Python

Szkoły żegnają Pascala. Już niebawem na maturze zastąpi go Python

Szkoły żegnają Pascala. Już niebawem na maturze zastąpi go Python
16.09.2016 13:11

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała listę systemówoperacyjnych, programów użytkowych i języków programowania, któremogą zostać wybrane przez osoby podchodzące do egzaminumaturalnego z informatyki w 2017 roku. Sama lista nie zawiera niczegoniezwykłego – ale pod nią znalazła się zapowiedź prawdziwejrewolucji – porzucenie niezwykle u nas od lat popularnego Pascala.

Dla wielu osób, szczególnie w bloku wschodnim, Pascal byłpierwszym językiem programowania. W nim uczono się wręcz myślećalgorytmicznie, a zasługą tego w dużym stopniu była osoba twórcyjęzyka, Niklausa Wirtha, autora słynnej ksiązki Algorytmy +Struktury Danych = Programy. Pomogło też piractwo (wszechobecnośćpirackich wersji kompilatorów języka, a później środowiskaprogramistycznego Delphi) i duża przejrzystość, sprawiająca, żew Pascalu łatwo się projektowało algorytmy, zapisując je wpseudokodzie wzorowanym właśnie na Pascalu.

Z końcem XX wieku popularność Pascala w realnych zastosowaniachzanikła, pozostał on jednak językiem o uznanej roli w edukacji,szczególnie do uczenia programowania strukturalnego. I choćby ztego powodu pozostawał na liście akceptowanych języków naegzaminie maturalnym (obok C/C++ i Javy). Komisja egzaminacyjnamusiała przyjąć rozwiązania przygotowane w Pascalu, naopensource’owy kompilator FreePascal, używany jeszcze wraz ześrodowiskiem programistycznym w trybie tekstowym.

Lista dopuszczalnych na maturze 2016/2017 systemów, aplikacji i języków (źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna)
Lista dopuszczalnych na maturze 2016/2017 systemów, aplikacji i języków (źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna)

To jednak ostatni rok szkolny, w którym jest sens ćwiczyć swojeumiejętności w Pascalu z myślą o maturze. Od roku 2017/2018 niebędzie już można wybrać Pascala, zostanie tylko C/C++ oraz Java.Za to w roku szkolnym 2018/2019 idzie nowe: będzie można wybraćPythona, choć jeszcze nie wiadomo w jakiej wersji i z jakimśrodowiskiem programistycznym.

Python zamiast Pascala jest bardzo dobrym pomysłem: z jednejstrony to nowoczesny język, używany zarówno do ogólnych jak ispecjalistycznych zastosowań (np. w bioinformatyce), z drugiej jestnie mniej czytelny i wygodny niż Pascal. Bogaty wybóropensource’owych środowisk i narzędzi programistycznych upewnia,że szkoły nie będą miały żadnych problemów z wprowadzeniem godo swoich pracowni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)