Telefon i Kontakty wyodrębnione z Androida. Na początek tylko dla wybranych

Telefon i Kontakty wyodrębnione z Androida. Na początek tylko dla wybranych
Łukasz Maślanka

10.12.2015 09:09, aktual.: 10.12.2015 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiły się jak meteor i równie szybko zniknęły, w planach jest ich rychły powrót, ale i tak początkowo nie będą dostępne dla wszystkich użytkowników Androida. Google szykuje nowe aplikacje mobilne – Telefon i Kontakty.

Kilka dni temu w sklepie Google Play pojawiły się dwie nowe aplikacje od Google – Telefon oraz Kontakty. I teoretycznie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że programy te… po kilku godzinach zniknęły ze sklepu, a były dostępne tylko dla posiadaczy urządzeń z serii Nexus (czyli np. tegoroczne modele Nexus 5X od LG i 6P od Huawei), Android One oraz z serii Google Play Edition z najnowszym Androidem, czyli 6.0 Marshmallow. Te smartfony mają wspólny mianownik: są dostarczane z „czystym” Androidem, bez modyfikacji oraz nakładek od producentów.

Obraz

Z zapowiedzi Google wynika, że premiera Telefonu oraz Kontaktów w Google Play Store nastąpiła nieco za wcześnie. Ale programy te wrócą do sklepu z aplikacjami. W ten sposób firma z Mountain View chce pracować nad ich nowymi możliwościami oraz funkcjami w oderwaniu od przygotowywania kolejnych wydań systemu Android. Do tej pory dialer telefoniczny oraz kontakty były głęboko „zaszyte” w Androidzie, co sprawiało, że na nowości trzeba było długo czekać, a przez fragmentację systemu nie każdy mógł z nich korzystać. Google od dłuższego czasu wiele nowych funkcji wprowadza do Androida nie przez aktualizacje systemu, ale przez nowe wydania Usług Google Play. W ten sposób firma, wiedząc, że w kwestii aktualizowania oprogramowania nie zawsze można liczyć na producentów telefonów, próbuje nieco zmniejszyć skalę problemu.

W tym kontekście logicznym krokiem jest wyodrębnienie osobnych aplikacji Telefonu i Kontaktów. Niewykluczone, że będzie mogła z nich korzystać szersza grupa użytkowników Androida, nie tylko posiadacze Nexusów, urządzeń z serii Android One lub Google Play Edition. Jak tłumaczą przedstawiciele Google, Telefon i Kontakty to jedne z najważniejszych funkcji każdego telefonu. Dlatego w najbliższych dniach nowe aplikacje będą udostępniane stopniowo i ostrożnie kolejnym użytkownikom Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)