Teraz każdy może instalować na urządzeniach Apple otwarte oprogramowanie

Teraz każdy może instalować na urządzeniach Apple otwarte oprogramowanie

Teraz każdy może instalować na urządzeniach Apple otwarte oprogramowanie
11.06.2015 14:28

Do tej pory o uruchamianiu na urządzeniach mobilnych Applewszelkiej maści emulatorów, nawet stareńkich konsol, można byłozapomnieć. Obce środowiska, pozwalające uruchomić niekontrolowanykod, były z Jabłkowego ogrodu wykluczone, podobnie jak i wieleinnych typów aplikacji. Śmiałkom pozostawał jailbreaking i sklepCydia. Z wydaniem najnowszej wersji środowiska programistycznegoXcode sytuacja diametralnie się zmieniła – teraz każdy, bezograniczeń, będzie mógł na swoim iPhonie i iPadzie uruchomić zarówno takie emulatory, jak i wszelkie inne niedostępne oficjalnie w AppStore aplikacje.

Już wcześniej możliwe było instalowanie na urządzeniachmobilnych Apple oprogramowania z posiadanego kodu źródłowego zapomocą Xcode. Wymagało to jednak przystąpienia do programudeweloperskiego i płacenia za ten przywilej rocznie 99 dolarów.Wraz z pojawieniem się wersji beta Xcode 7, każdy może budowaćaplikacje na iOS-a i instalować je na swoich urządzeniach, bezkonieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat czy zapisywania się dojakichkolwiek programów deweloperskich. Wymagane jest jedynieposiadanie Apple ID.

350137660003870657

Możliwości, jakie daje to użytkownikom zademonstrowałprogramista Bouke van der Bijl, instalując na swoim iPhoniepopularny emulator Game Boya Advance (GBA4iOS).Operacja jest banalnie prosta, wystarczy zaimportować kod programudo Xcode, a następnie wysłać go na urządzenie z iOS-em. Conajważniejsze, działa to na wszystkich wersjach systemów iOS i OSX, nie musimy instalować wczesnych wersji iOS-a 9 czy OS-a X ElCapitan.

Takie rozwiązanie sprawy z jednej strony daje użytkownikomswobodę korzystania z wolnego oprogramowania na swoich urządzeniach,z drugiej zaś chroni twórców komercyjnego oprogramowania przedpiractwem – nie zainstalujemy tak już skompilowanych plików .ipa,dostępnych w pirackich sklepach czy na torrentach.

Zainteresowani wypróbowaniem najnowszego Xcode 7 beta mogą zadarmo pobrać go (wraz z kompilatorem języka Swift 2 i całymzbiorem różnych SDK i narzędzi pomocniczych) ze strondeweloperskich Apple.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)