TERES-I: złóż sobie ARM-owy laptop dla hobbystów za raptem 1000 złotych

TERES-I: złóż sobie ARM‑owy laptop dla hobbystów za raptem 1000 złotych

TERES-I: złóż sobie ARM-owy laptop dla hobbystów za raptem 1000 złotych
17.10.2017 13:50, aktualizacja: 17.10.2017 14:13

Od lat fantazjujemy o lekkich laptopach z procesorami ARM, którepozwalałyby na całodzienną pracę na baterii, były małe, lekkiei kosztowały grosze. W pewnym stopniu fantazje te spełniłychromebooki, ale wiadomo, nie każdemu system Chrome OS pasuje. Byćmoże w przyszłości ARM-owym laptopem zachwyci nas Apple, choćtaki MacBook na pewno tani nie będzie. Póki co możemyzainteresować się ciekawą ofertą firmy Olimex. Sprzedaje ona dosamodzielnego złożenia (!) ważący niespełna kilogram laptop onazwie Teres-I z czterordzeniowym procesorem, w cenie 240 euro, tj.około 1000 złotych.

Sercem tego niewielkiego laptopadla majsterkowiczów jest układ Allwinner A64. Zawiera on cztery64-bitowe rdzenie Cortex-A53 i zintegrowaną grafikę Mali400MP2 zewsparciem dla rozdzielczości 4K i technologią zarządzania koloremSmartColor, silnik kryptograficzny, akcelerator dekodowania wideoH.264 i H.265, kodek audio, kontroler pamięci DDR3, kontroler USB iinne atrakcje, jakie znajdujemy zwykle w układach System-on-a-Chip.Nawet gdy debiutował w 2015 roku, nie szokował wydajnością,wyróżniał się jednak ceną – firma Allwinner oferowała swójczip za raptem 5 dolarów.

Obraz

Tani procesorek znalazł zastosowanie w płytce deweloperskiejPINE64, chętnie testowanej pod względem wydajności. Możemy z tychtestów powiedzieć, że jeśli chodzi o wydajnośćCPU, to jest to układ o średnio 15% szybszy od BroadcomaBCM2837, procesora stosowanego w Raspberry Pi 3.

Obraz

Pozostałe wyposażenie Teres-I też raczej przynależy sprzętowiz niższej półki. 2 GB RAM DDR3L, 16 GB wbudowanej pamięci eMMC,Wi-Fi 802.11n i Bluetooth (LE) 4.0, wyjście HDMI 1.4, 2×USB 2.0,czytnik microSD, a to wszystko zasilane akumulatorem 9500 mAh. Niewspomnieliśmy jeszcze o wyświetlaczu. To 11-calowa matryca TN, orozdzielczości 1366×768 pikseli. Teres-I daje więc gęstośćniemal 143 ppi – nieźle, biorąc pod uwagę, że tęrozdzielczośćwciąż spotykamy w matrycach 15,4” najtańszychlaptopów, straszących gęstościa 120 ppi.

Obraz

Są tu jednak dwie ciekawostki, które zainteresują elektroników– płyta główna zawiera złącze do modułu FPGA, szynę I/O,oraz interfejs czipu UART z wyjściem przekierowanym na gniazdkosłuchawkowe. Pozwala to na podłączenie kabla szeregowego dogniazdka słuchawek i debugowanie pracy sprzętu.

Obraz

Producent przygotował też zasilacz 5V 3A, pozwalający na pełnenaładowanie laptopa w trzy godziny. Zasilacz ma wskaźnik poziomunaładowania i wygodny, trzymetrowy kabel.

Tym co naprawdę zaś dowodzi, że to sprzęt dla hobbystów, jestopublikowanie plików źródłowych sprzętu dla programu KiCAD.Właściwie każdy więc może sam podjąć się produkcji tego wwysokim stopniu openhardware’owego komputerka.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to nie ma niespodzianek.Skompilowanę na architekturę ARMv8 Ubuntu 16.04 LTS z pulpitemMate, przeglądarką Firefox, odtwarzaczem wideo i pakietem biurowym– a do tego kompletne Arduino IDE oraz środowisko IceStorm dopracy nad FPGA. W przyszłości dodany ma zostać KiCAD orazbiblioteki Pythona do sterowania złączami laptopa.

TERES-I jest do kupienia w sklepie internetowym Olimexa. Oferowanesą dwie wersje, białai czarna,obie w cenie 240 euro. Ze względu na dużą liczbę zamówień, pozamówieniu musicie uzbroić się w cierpliwość, na wysyłkępoczekać trzeba 2-3 tygodnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)