Test EcoFlow Delta 1300 z panelem fotowoltaicznym: Stacja zasilania dla wymagających

Test EcoFlow Delta 1300 z panelem fotowoltaicznym: Stacja zasilania dla wymagających

Awaryjne ładowanie samochodu elektrycznego? W sumie jest to możliwe.
Awaryjne ładowanie samochodu elektrycznego? W sumie jest to możliwe.
16.01.2021 21:31, aktualizacja: 22.01.2021 17:22

Kilka dni temu miałem okazję sprawdzić w działaniu przenośną stację ładowania EcoFlow River 600 Max. Tym razem trafiło do mnie coś większego. Dwukrotnie większego, mocniejszego, cięższego i jeszcze bardziej imponującego. Przejdźmy do rzeczy!

Parametry przenośnej stacji zasilania

Pominę kwestię zastosowania przenośnej stacji zasilania tj. do ładowania akumulatorów sprzętu foto i wideo, dronów itp. bo to oczywiste. Zresztą pisałem o tym przy okazji poprzedniego testu i tutaj nic się nie zmieniło. No może poza tym, że parametry urządzenia są zdecydowanie inne, więc oprócz wspominanych wcześniej możliwości, pojawiają się nowe, ale najpierw pomówmy o parametrach.

Obraz
Obraz

EcoFlow Delta 1300 to prawdziwy kolos. Już poprzednio testowany model był pod tym względem imponujący, ale tutaj mamy wszystkiego podwójnie. Sprzęt ma wymiary 40 x 21 x 27 cm i waży 14 kilogramów, więc ta mobilność jest bardzo umowna i tym bardziej ogranicza się do przewozu samochodem lub przenoszenia z garażu do ogrodu itp. Akumulator zbudowany ze 140 ogniw litowo-jonowych w tym przypadku ma pojemność 1260 Wh, a więc tyle samo, co w akumulatorach trakcyjnych samochodów typu mild hybrid. Jeśli chodzi o porty wejściowe, mamy główny port AC X-STREAM Charge, który jest w stanie przyjąć nawet 1200 W, co przekłada się na czas ładowania od 0 do 80 % w czasie około jednej godziny. Jest także port ładowania z paneli słonecznych oraz zapalniczki samochodowej. Po podłączeniu paneli solarnych o mocy do 400 W, w optymalnych warunkach naładujemy stację w cztery godziny. Warto zaznaczyć, że urządzenie jest kompatybilne z ogólnodostępnymi panelami fotowoltaicznymi oraz z dedykowanymi panelami EcoFlow. Deltę można podłączyć nawet do paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu.

Obraz
Obraz

Portów wyjściowych jest aż jedenaście i mogą one działać jednocześnie ładując lub zasilając urządzenia. Są aż cztery porty AC (230V), dwa porty USB-A 12 W oraz dwa USB-A o mocy 28 W każdy. Są także dwa porty USB-C oferujące po 60 W oraz jedno gniazdko samochodowe generujące 136 W (13.6 V DC, 10 A maks.). A co z zastosowaniem? Do czego przyda się EcoFlow Delta 1300?

Obraz
Obraz

Przykładowe zastosowanie oraz ciekawe funkcje

Ze względu na fakt, że Delta 1300 jest w stanie wygenerować moc wyjściową nawet 1800 W, może zasilać w zasadzie wszystko. Telewizor będzie działał nawet 8 godzin, mikrofalówka przez około 1,5 godziny ciągłej pracy, a grill elektryczny o mocy 1650 W przez około 45 minut. Nie wspominam nawet o ładowaniu smartfona, baterii urządzeń przenośnych czy dronów, bowiem tutaj ilość pełnych cykli ładowania ich baterii liczy się w dziesiątkach.

Obraz
Obraz

Zaciekawiła mnie możliwość… doładowania samochodu elektrycznego! Jasne, energii wystarczy na 4-5 kilometrów, czas ładowania jest bardzo długi, ale sprawdziłem – działa. Akurat miałem okazję jeździć elektrycznym Volkswagenem ID.3 i po 30 minutach zasięg zwiększył się o 4 kilometry. Wiem, to wartość śladowa, ale da się! Uparci mogą podłączyć się do paneli fotowoltaicznych o mocy do 400 W i ładować auto za darmo.

Obraz

Ciekawą funkcją jest z pewnością system UPS. Delta 1300 jest wyposażona w inteligentny system UPS, który automatycznie wykrywa brak zasilania sieciowego i przełącza stację w tryb zasilania podłączonych urządzeń. Doskonale sprawdzi się, w przypadku zasilania stacji roboczych i niewielkich serwerów. A jeśli ktoś chce zasilać urządzenia o większym poborze energii, można łączyć stacje zasilania szeregowo, choć to byłby już bardzo drogi interes…

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Panel fotowoltaiczny o mocy 110 W

Do testów wraz z EcoFlow Delta 1300 dostałem również dedykowany panel fotowoltaiczny. Niestety ze względu na pogodę, nie byłem w stanie go sprawdzić (atak „bestii ze wschodu”, mróz do -20, mnóstwo śniegu, zero słońca…). Panel jest składany i można go transportować w dedykowanej torbie, która może również pełnić rolę podstawy. Same panele składają się z czterech indywidualnych sekcji. Wierzchnia powłoka jest odporna na wodę oraz kurz, jest w 92% przezroczysta, co pozwala na wydajniejsze czerpanie energii słonecznej. Wzmocnione włókno szklane oraz ostatnia, wodoodporna powłoka zapewniają dodatkową ochronę przed uszkodzeniami i wilgocią.

Obraz
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Panele można łączyć szeregowo w serie i np. by naładować w pełni stację EcoFlow Delta 1300 w czasie 3-4 godzin można skorzystać z trzech połączonych paneli. Oczywiście do pracy wystarczy nawet jeden, choć czas ładowania będzie o wiele dłuższy. Panele możemy również umieszczać na innych płaskich powierzchniach za pomocą przyssawek, zaczepów itp.

Podsumowanie

O ile poprzednio testowany model EcoFlow River 600 Max można było rozpatrywać jako urządzenia dla kogoś, kto potrzebuje energii do zasilania urządzeń foto i wideo w plenerze, do zasilania sprzętów na biwaku lub kempingu, ewentualnie jako awaryjne źródło energii w domu, tak model EcoFlow Delta 1300 jest nieco poważniejszym sprzętem do zastosowań profesjonalnych. Mowa nie tylko o zdecydowanie wyższej wadze (14 kilogramów) oraz możliwościach, ale i o cenie. Urządzenie kosztuje około 6200 złotych. Panel fotowoltaiczny to wydatek kolejnych 1700 złotych. Możliwości są ogromne, ale cena dla większości użytkowników może być zaporowa.

Plusy
 • Bardzo duża pojemność
 • Szybkie ładowanie
 • Możliwość podłączenia paneli solarnych o mocy do 400 W
 • Wysoka moc wyjściowa
Minusy
 • Waga ponad 14 kilogramów
 • Wysoka cena zakupu

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)