Tizen OS na smart-zegarkach, smartfonach i telewizorach Samsunga

Tizen OS na smart-zegarkach, smartfonach i telewizorach Samsunga

Tizen OS na smart-zegarkach, smartfonach i telewizorach Samsunga
02.01.2015 13:25

Samsung ma ambitne plany dotyczące swojego systemu operacyjnego. Tizen OS znajdziemy nie tylko na smart-zegarkach i smartfonach, ale także na telewizorach. Pod kontrolą Tizen OS mają działać wszystkie modele Smart TV oferowane w tym roku.

Tizen OS, system operacyjny tworzony przez Samsunga we współpracy z Intelem jest obecnie znany przede wszystkim ze smart-zegarków Koreańczyków. Samsung niezbyt chętnie patrzy na Android Wear i woli stosować własne rozwiązanie. Od dłuższego czasu mówi się również o smartfonie działającym pod kontrolą tego systemu operacyjnego. Jego premiera była już wiele razy przekładana, pojawiły się nawet opinie, że ten telefon to tyko straszak na Google. Informacje z poprzedniego miesiąca wskazują, że jednak smartfon z Tizeon OS pojawi się na rynku, chociaż będzie się różnił od zapowiadanego na samym początku modelu. Samsung Z1 będzie posiadał gorszą specyfikację, a niska cena sugeruje, że będzie przeznaczony przede wszystkich dla krajów rozwijających się. Koreański producent nie zamierza ograniczać się wyłącznie do zegarków i smartfonów, w tym roku Tizen OS trafi również do telewizorów.

Obraz

Telewizor Samsunga działający pod kontrolą Tizena OS został już zaprezentowany w połowie 2014 roku na konferencji deweloperów Tizena w San Francisco. Wyróżniał się on między innymi systemem kontroli – zamiast podczerwieni użyto WiFi. Samo sterowanie było zbliżone do przeglądania stron internetowych, użytkownik sterował kursorem z wykorzystaniem smartfona. Nie wiedzieliśmy, kiedy i czy w ogóle Tizen OS będzie głównym systemem operacyjnych w telewizorach Samsunga.

Koreańska firma oficjalnie poinformowała, że wszystkie telewizory Smart TV, które będą oferowane w 2015 roku, będą wyposażone w nową platformę opartą na systemie operacyjnym Tizen. Według Jin Lee, wiceprezes działu Visual Display Businees, rozwijanie platformy Smart wokół Tizen OS pozwoli na stworzenie o wiele bardziej dopracowanego ekosystemu. Samsung obiecuje, że nowy interfejs w Smart TV jest bardziej intuicyjny od poprzedniego oraz pozwala na szybszy i łatwiejszy dostęp do treści. Wbudowany w telewizory moduł Bluetooth będzie wyszukiwał urządzenia mobilne Samsunga w swoim pobliżu i łączył się z nimi. Natomiast dzięki funkcji WiFi Direct będziemy mogli w łatwy sposób udostępnić obraz z naszego smartfona lub tabletu na ekran Smart TV, a także będziemy mogli udostępnić obraz z telewizora na nasze mobilne urządzenie. Ta funkcja pozwoli również na jednoczesne korzystanie z kilku ekranów. Transmisje na żywo i inne programy telewizyjne można będzie oglądać na urządzeniu mobilnym znajdującym w zasięgu sieci domowej nawet, jeżeli telewizor będzie wyłączony.

W przypadku inteligentnych telewizorów Samsunga warto jeszcze wspomnieć o usłudze PlayStation Now, która pozwoli na streaming około 200 gier z PlayStation 3 bezpośrednio na Smart TV. Nie musimy posiadać konsoli, aby grać, wystarczy pad Dual Shock 4, tak ten z PlayStation 4, a nie klasyczny pad z PS3.

Zastosowanie Tizen OS w telewizorach to krok do przodu, pozwoli to na ujednolicenie ekosystemu i miejmy nadzieję, również na lepszą współpracę urządzeń mobilnych z Smart TV. Kilkukrotnie przesunięta premiera smartfona z Tizen OS mogła sugerować, że Koreańczycy nie mają, przynajmniej obecnie zbyt dużych planów dotyczących własnego systemu operacyjnego. Jednak postawienie na własne rozwiązanie w Smart TV, niechęć do Androida Wear na smart-zegarkach i poważniejsze zapowiedzi smartfona Samsung Z1 świadczą, że Samsung zamierza budować własny ekosystem w oparciu właśnie o Tizen OS.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)