To będzie rok inteligentnych okularów. R-8 i R-9 napędza Snapdragon 835 #CES2017

To będzie rok inteligentnych okularów. R‑8 i R‑9 napędza Snapdragon 835 #CES2017

To będzie rok inteligentnych okularów. R-8 i R-9 napędza Snapdragon 835 #CES2017
Mariusz Błoński
05.01.2017 00:39

Osterhout Design Group (ODG), firma znana dotychczas z produkcji osobistych wyświetlaczy i podobnych im urządzeń na potrzeby przemysłu czy wojska, postanowiła wkroczyć na rynek cywilny. Podczas odbywających się właśnie targów CES przedsiębiorstwo zaprezentowało dwa modele okularów do rzeczywistości rozszerzonej – R-8 i R-9.

Oba modele bazują na platformie Project Horizon. To nic innego jak konsumencka wersja platformy, która jest wykorzystywana do produkcji okularów dla wojska, sektora usług medycznych czy bezpieczeństwa, a którą niedawno zachwycał się szef OTOY, przedsiębiorstwa, które na potrzeby Hollywood zrewolucjonizowało technologię fotorealistycznego renderingu 3D w czasie rzeczywistym.

R-8 i R-9 to pierwsze inteligentne okulary, które będą wykorzystywały procesor Snapdragon 835. Technologia ODG jest tak obiecująca, że niedawno w firmę zainwestował m.in. 21st Century Fox. ODG prezentuje pierwsze okulary dla mas, które wyświetlają filmy z jakością kinową, pozwalają doświadczyć widzowi zanurzenia się w realistycznym interaktywnym środowisku 3D. To nie jest jakieś tam zwykły gadżet, to całkowicie nowe urządzenie obliczeniowe, które zmieni sposób w jaki wchodzimy w interakcje z informacjami, ludźmi i obiektami wokół nas – czytamy w oświadczeniu ODG.

Obraz

Warto zastanowić się, czy to tylko dobry marketing, czy też rzetelny opis możliwości ODG i produktów tej firmy. Przedsiębiorstwo powstało w 1999 roku i nie było zbyt znane. Samo przyznaje, że zależy mu na dyskrecji, gdyż pracuje dla klientów, którzy nie lubią rozgłosu. Szerzej znane stało się przed trzema laty, gdy Microsoft podjął próbę zakupu ODG. Firma nie była jednak na sprzedaż, a koncern z Redmond musiał zadowolić się własnością intelektualną przedsiębiorstwa, za którą zapłacił 150 milionów dolarów. Już wówczas władze ODG miały plany związane z rynkiem konsumenckim i właśnie przystępują do ich realizacji.

Bardziej zaawansowany model R-9 trafi na rynek już w drugim kwartale bieżącego roku. Jest on przeznaczony dla przedsiębiorstw i najbardziej wymagających konsumentów prywatnych. Za okulary zapłacimy, bagatela, 1799 dolarów. A co w zamian?

Oba modele mają wbudowany SoC Snapdragon 835, obsługują Bluetooth 5.0, WiFi 802,11ac oraz GPS z GNSS (tworzony właśnie globalny system pozycyjny, który ma wykorzystywać istniejące i przyszłe systemy) oraz iZAT. Ta ostatnia technologia to pomysł Qualcomma na użycie GPS, WiFi i wież telefonii komórkowej do dokładnego określenia pozycji w miejscach niedostępnych dla nawigacji satelitarnej, np. w budynkach. Okulary korzystają też z dwóch mikrofonów, głośników, łącza USB-C, a całość napędzana jest Androidem 7.0.

Model R-9 charakteryzuje się ponad 50-stopniowym polem widzenia, wyświetla obraz w formatach 22:9 oraz 16:9 i rozdzielczości 1080p. Wbudowana 13-megapikselowa kamera pozwala zaś na nagrywanie obrazów 4K z prędkością 60 klatek na sekundę, a 1080p zarejestrujemy z prędkością 120 fps. Okulary wyposażono też 128 gigabajtów pamięci oraz moduł pozwalający na zamontowanie dodatkowych czujników czy kamer.

Dla przeciętnego konsumenta przygotowano zaś model R-8, który ma kosztować poniżej 1000 USD. Oferuje on ponad 40-stopniowe pole widzenia, wyświetla obrazy w formacie 16:9 i rozdzielczości 720p. Okulary korzystają z dwóch kamer 1080p i 64 gigabajtów pamięci. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można kupić model R-8. ODG zapowiada, że w drugiej połowie roku okulary te trafią do rąk deweloperów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)