Top10 wyczekiwanych gier 2012 roku

31.01.2012 14:08, aktual.: 01.08.2013 01:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed nami kolejny, suto zakrapiany mocnymi pozycjami growy rok. Tym razem patrzymy głownie w stronę strzelanek FPP oraz TPP, często z elementami RPG, a niekiedy podszytych dodatkowo cienką warstewką horroru. Źle nie będzie, ale śledzący tytuły, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat zauważą raz dwa pewien schemat. Nie wiadomo czy niepokojący, dopóki poszczególne projekty nie ukażą się na rynku, lecz gdyby zacząć frywolnie prorokować...

Na dobrą sprawę mamy w ramach najbardziej oczekiwanych tytułów na najbliższe 12 miesięcy pewnego rodzaju deja vu, częściową powtórkę z rozrywki z 2010 roku - w ponad połowie przypadków dostajemy pozycje reprezentujące identyczny gatunek, kontynuację marki, wypatrywany hit Blizzarda, a nawet na obu listach widnieją przygody tego samego amerykańskiego policjanta po "komiksowych" przejściach. Ogólnie będzie na co wydawać pieniądze, zdecydowanie niemniej w bardziej jakby "planowy" sposób - zawieść tak naprawdę nie powinna większość z prezentowanych poniżej pozycji. Wszystkie zostały oczywiście ułożone pod względem spodziewanej popularności i jakości, chociaż nie bez znaczenia był też tak zwany "sentyment" - zaczynamy standardowo od ostatniej pozycji...

Numer 10: Aliens: Colonial Marines (PC, Xbox 360, PS3)

W 2006 roku po raz pierwszy usłyszeliśmy o Aliens: Colonial Marines i gracze, a zarazem fani filmowej serii, zadrżeli z podniecenia – szkoda tylko, że to dopiero tej jesieni, po licznych obsuwach z datą premiery, projekt ujrzy światło dzienne. No ale to szczegół, bo lepiej późno, niż wcale, nieprawdaż? Oby powiedzenie, z którego wybitnie zadrwił Duke Nukem w wydaniu Forever okazało się jednak tym razem prawdziwe – Gearbox Software pojawia się pod logiem w obu przypadkach. Założenia niewątpliwie szczytne, gdyż kontynuowane mają być wątki z drugiej części kultowego przeboju kinowego. Pojawi się misternie odwzorowany statek U.S.S. Sulaco, zwiedzimy mroczne LV-426, a w tym zniszczoną kolonię Hadley’s Hope. Ciśnienie podnieść ma ciągle bipczący skaner, nakazujący mieć stale pod ręką najmocniejsze zabawki oddziału (karabiny pulsacyjne i miotacz ognia to podstawa), do tego zaś realistyczne kosmiczne robale w wydaniu klasycznym, jak też nowe okazy. Strach się bać samemu – stąd ucieszy tryb co-op na czterech.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44252" mode="custom" width="440" height="241"][break/]Numer 9: Halo 4 (Xbox 360)

Bungie zostawiło serię Halo w rękach 343 Industries i już w okolicach tej Gwiazdki przekonamy się, czy ekipa ta jest w stanie udanie pociągnąć temat… Po dwóch grach przerwy Master Chief oraz Cortana powracają, w dodatku na dłużej, bowiem od razu zapowiedziano całą nową trylogię. Ostatnio widzieliśmy naszych bohaterów jak dryfowali w kierunku tajemniczej planety Prekursorów - jeśli możemy wierzyć deweloperom, świat ten zaskoczy nas strukturą budowy nie mniej, niż dotąd pierścienie. Przebąkuje się ponadto o pewnego rodzaju przedawnieniu protokołów kultowej niebieskiej sztucznej inteligencji, a że jeszcze wchłonęła do tej pory tyle danych, tak jakieś szaleństwo wisi w powietrzu. Co ciekawe, mamy dostać o wiele więcej zwiedzania i wożenia się po ogromnych obszarach, a technologia leżąca u podstaw gry skłoni nas do tego przepięknymi widoczkami. John-117 otrzyma do dyspozycji rzecz jasna pakiet nowych zabawek, z których najciekawiej zapowiada się plecak odrzutowy dla zbroi. Będzie ogień.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44253" mode="custom" width="440" height="241"]Numer 8: Borderlands 2 (PC, Xbox 360, PS3)

Oj, zapracowane jest Gearbox Software - kolejna gra studia, na którą bardzo czekamy w tym roku to kontynuacja cichego hitu pociągniętego komiksową kreską. Ponownie podstawą zabawy stanie się działanie w zgranej grupie awanturników, poszukujących bohaterów pierwszej części, żeby wspólnymi siłami przeciwstawić się człowiekowi tak złemu i bogatemu, że tylko on pomyślałby o założeniu bazy na księżycu. Skąd w dowolnym momencie może zesłać na nas swoich podwładnych – piękny sposób wytłumaczenia niespodziewanego pojawienia się wrogów w RPG. Twórcy obiecują jeszcze więcej wariacji broni plus realistyczne zgony przeciwników, ale przede wszystkim konkretniejsze poświęcenie miejsca fabule, a także problemom postaci drugoplanowych. Pięknie zapowiada się dynamiczne wyznaczanie celów misji, bo fiasko w jednej nie musi oznaczać natychmiastowego końca gry, ale za to niepowodzenie potrafić się będzie odbić czkawką w nieoczekiwanym momencie gdzieś w przyszłości. Co dobre, w zależności od podjętych działań pozwiedzamy inne lokacje – to wpłynie na żywotność produktu.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44254" mode="custom" width="440" height="241"][break/]Numer 7: Tomb Raider (PC, Xbox 360, PS3)

Piękna Lara Croft w młodzieńczym wydaniu zachwycić ma publikę zmianą koncepcji serii od Crystal Dynamics, trzymaną teraz twardą ręką przez Square Enix. To już nie niezniszczalne alter ego Indiany Jonesa, lecz krucha 21-latka, której w przypadku mocno pogruchotanych kości apteczka niewiele pomoże… Odgłosy broni palnej ustąpią miejsca jękom, krzykom bólu, albo przerażenia, uśmiech na twarzy przy wypalaniu z kilku luf do przeciwników deweloperzy zamieniają na grymasy strachu, czy skrajnej bezradności. Ot, będzie próba dotarcia do nowego odbiorcy raczej, aniżeli odzyskania starego. Wraz z nastolatką młodzi gracze uczyć się mają życia na tajemniczej bezludnej wyspie, z odnalezionych w trakcie błądzenia po otwartym świecie rzeczy przyjdzie montować im niezbędne do przetrwania przedmioty. Coraz bardziej zaprawiona w bojach bohaterka rozwinie szereg umiejętności, zaś fabułą prowadzoną na modłę filmową aktywnie pokierujemy, biorąc udział w sekwencjach QTE podczas licznych przerywników. Oczaruje ponoć rozmach oraz zaawansowana fizyka obiektów.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44255" mode="custom" width="440" height="241"]Numer 6: Hitman: Absolution (PC, Xbox 360, PS3)

Kolejny eksperyment z uznaną serią, przeprowadzany pod skrzydłami Square Enix. Skradanie będzie, ale Agent 47 niejednokrotnie i wyskoczy z cienia, aby zwyczajnie wystrzelać wszystkich stojących mu akurat na drodze do aktualnego celu drabów. Niestandardowe dla postaci podejście do akcji to opcja, lecz wyraźnie wychodzi się w tym naprzeciw oczekiwaniom kolejnego pokolenia graczy, stawiającego głównie na dynamiczną rozgrywkę. Gdyby starzy wyjadacze zaczęli marudzić to przecież i tak mamy do czynienia z jakby zupełnie poboczną historią – to słowa deweloperów. Zachowajmy jednak nadzieję, że uda się pogodzić współczesne trendy w grach z oczekiwaniami sporej bazy fanów marki. Ścigany przez niemal cały świat i sam zarazem ścigający tych, co wpakowali go w cały ten bajzel łysol zademonstruje spore umiejętności walki wręcz, niekiepską orientację w terenie (liczna broń improwizowana, choćby statuetki) plus działanie zmysłu mordercy, zdradzającego linie marszu czy pole widzenia wszelkich wrażych postaci.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44256" mode="custom" width="440" height="241"][break/]Numer 5: Resident Evil 6 (PC, Xbox 360, PS3)

Wielu się tej gry spodziewało, ale nie chyba jej zapowiedzi na najbliższy listopad... Japończycy w tajemnicy od przeszło dwóch lat kodowali kolejną, tym razem nawiązującą do atmosfery horroru podobno, aniżeli prostej strzelanki akcji produkcję, w której główne role powierzyli oto Leonowi Kennedy, Chrisowi Redfieldowi, niejakiej Helenie Harper plus kilku na razie nieujawnionym herosom. W sumie jak dotąd przy projekcie pracowało blisko 600 osób, co robi wrażenie. Akcja umiejscowiona zostanie w Ameryce, a także Chinach, zaś ogólnie na całym świecie żyć spokojnie obywatelom nie dadzą bioterroryści. Graficznie ma być nieprzeciętnie, pod kątem rozgrywki dynamicznie oraz strasznie, a jednak w sercach pozostaje zarazem niepokój, bowiem Capcom przyznało się do prób przyciągnięcia do marki fanów Call of Duty... Granie na zbyt wielu frontach?

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44257" mode="custom" width="440" height="241"]Numer 4: Mass Effect 3 (PC, Xbox 360, PS3)

Niestety BioWare nie zmieściło w planie wydawniczym na zeszły rok kontynuacji przygód wesołej brygady Komandora Sheparda, aczkolwiek w sumie do akcji ruszy ona niewiele później - czekamy w dalszym ciągu z niecierpliwością, więc ponownie zwieńczenie kosmicznej trylogii ląduje na liście. W międzyczasie pojawiło się sporo nowych informacji na temat tego olbrzymiego projektu. Posiadacze Xboksów 360 z sensorem Kinect powydają oddziałowi komendy głosowe, a fani zmagań po sieci wspólnymi siłami postarają się przechylić szalę zwycięstwa w wojnie ze Żniwiarzami na naszą stronę w trybie Galaxy at War. Do wyboru dostaniemy tu szereg klas oraz ras bohaterów, aby w czwórkę odpierać kolejne fale wrogów, wykonując określone zadania, zyskując doświadczenie i rozwijając postacie. Oczywiście wczytamy stan gry ciągnięty już przez dwie poprzednie odsłony serii, by definitywnie i na swój sposób rozprawić się z niebezpieczeństwem zagrażającym Ziemi. Ciekawe ile osób po ujrzeniu napisów końcowych zdecyduje się na kolejne przebycie sagi, podejmując inne decyzje…

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44258" mode="custom" width="440" height="241"][break/]Numer 3: Max Payne 3 (PC, Xbox 360, PS3)

Najbardziej znany graczom nowojorski glina zaszył się gdzieś w błogim cieniu brazylijskich palm i nieźle przedłużył wakacje – tak, że tytuł mający zadebiutować już jakieś dwa lata temu premierę zaliczy oto w maju. Ponoć na bank. Remedy bardzo zadowolone jest z drogi, którą obrało Rockstar - pierwotni twórcy serii niezwykle zachwalają produkt, co wciąż dobrze wróży. Fani postaci też nie tylko na łysego oraz spasionego zabijakę mogą liczyć, gdyż pojawią się klasyczne powroty do przeszłości, gdzie w charakterystycznym płaszczu i włosach lekko na żel Max ścigał przestępców. Dreszczyk fabularnej emocji towarzyszyć ma fanom stale też przy pojawiającym się po raz pierwszy trybie multiplayer. Powiązane wątkiem przewodnim, wynikające jedna z drugiej misje po sieci to pomysł tak prosty, że aż genialny. Do tego narracja poczynań rywalizujących online plus komiksowe przerywniki, spajające poszczególne wyzwania mocno w całość, wzbogacone o system rozwoju postaci i umiejętności specjalne – w tym rzecz jasna Bullet Time.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44259" mode="custom" width="440" height="241"]Numer 2: BioShock: Infinite (PC, Xbox 360, PS3)

Z morskich głębin ekipa Irrational Games, skupiona wokół charyzmatycznego Kena Levine’a, zabierze nas w tym roku w przestworza. Latające miasto Columbia, chwała amerykańskiej myśli technicznej, jest więzieniem dla posiadającej tajemnicze moce, przepięknej Elizabeth, a graczom w skórze byłego agenta Pinkertona Bookera DeWitta przyjdzie ją ocalić na czyjeś zlecenie. Pomimo zmiany środowiska, duch pierwowzoru z 2007 roku jest odczuwalny w pewien sposób tak w oprawie graficznej, jak również mechanice rozgrywki – że wspomnę tylko o nabywanych stopniowo przepotężnych mocach. Co niezwykle radujące, deweloperzy przewidzieli specjalny tryb rozgrywki dla tych, którzy tęsknią za starą, trudną szkołą tworzenia gier. W 1999 Mode decyzji podjętych odnośnie rozwoju postaci nie będzie się dało cofnąć, przyjdzie zaradnie zarządzać wszelkimi zapasami i inwestować w specjalizacje, jeśli chce się zręcznie posługiwać broniami. Do tego dojdzie „realistycznie” celowanie we wrogów chcących nas ukatrupić. Na amen, bowiem życie także dostaniemy wyłącznie jedno…

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44260" mode="custom" width="440" height="241"][break/]Numer 1: Diablo III (PC)

Wkrótce na nowo aktywizują się przeciwnicy brutalnych gier, a matki przeklną przemysł gloryfikujący satanizm – legendarny czerwony rogacz ogniem nawróci przed monitory komputerową brać, a wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż niedługo potem także konsolowcy wysławiać będą jego zakazane imię. Przeklęci, przykuci do buczących skrzynek wyświetlających kolorowe, acz mroczne światy przed ich oczami, zapałają jedynie zemstą mordu. Byle zebrać jak najwięcej łupów. Ale i fabuła godna kontynuacji uznanej serii się znajdzie – już Blizzarda oraz specjalistów firmy od filmików przerywnikowych w tym spokojna głowa. Nikogo nie martwią jeszcze ciągłe zmiany w systemie nieukończonej gry, dawno umilkły odgłosy niezadowolenia wynikające z potrzeby stałego podłączenia do Internetu, aby szarpnąć. Na kartkach zeszytów czy marginesach gazet dzień w dzień wyrysowywane są bogate projekty własnych postaci, bo twórcy zapowiedzieli zaawansowane opcje ich wizualnego dopieszczania. Z niedowierzaniem na całym świecie miłośnicy RPG akcji kiwają głową, że po 12 niemal latach oczekiwania sen wreszcie się ziści. Kiedy nie wiadomo, lecz ten to rok musowo właśnie będzie.

[image source="Galerie/Inne/Top10_wyczekiwanych_gier_2012_roku:44261" mode="custom" width="440" height="440"]Sporo mogłoby się w zestawieniu zmienić, gdyby stanowczo potwierdzono chociaż tylko na tenże rok część projektów. Prey 2 pozostaje w dalszym ciągu bez pewniejszej daty premiery, o Grand Theft Auto V wciąż wiadomo za mało, THQ boryka się z kłopotami finansowymi i na razie o Metro: Last Light też cisza. Przebąkuje się o kolejnym Assassin's Creed oraz Call of Duty, jednak bez podawania jakichkolwiek szczegółów. The Last of Us na PlayStation 3 to odległa przyszłość, nie wiadomo ponadto do końca, co się dzieje z The Last Guardian. Wypatrywać szybciej wypada Metal Gear Rising: Revengeance, Guild Wars 2, może kolejnego StarCrafta II czy Twisted Metal. Coś znaczącego pominęliśmy?

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)