Trolle patentowe generują wielomiliardowe straty

Trolle patentowe generują wielomiliardowe straty

Wojciech Cybulski
27.06.2012 21:40, aktualizacja: 29.06.2012 21:02

Najnowsze badania przeprowadzone przez uczonych z Boston University wykazały, że podmioty wyspecjalizowane w wykorzystywaniu prawa patentowego do nieuczciwego zysku - czyli tak zwane trolle patentowe - naraziły amerykańskie firmy na ogromne, niepotrzebne koszta, szacowane na 29 miliardów dolarów.

Trollem patentowym nazywamy firmę, która przykładowo patentuje jakieś powszechnie wykorzystywane rozwiązanie i zaczyna żądać od bogatych korporacji opłat licencyjnych za ich wykorzystywanie. Trolle patentowe często domagają się także od swoich ofiar znacznego odszkodowania za rzekomo poniesione straty. Warto przytoczyć tutaj przykład spółki Eolas Technologies, która wskutek sporu patentowego zmusiła Microsoft do zapłacenia niewyobrażalnej kwoty 521 milionów dolarów. Niestety sytuacja ta sprawia, że normalnie działające firmy muszą coraz więcej wydawać na ochronę przed tego typu praktykami. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Boston University wskazuje, że tylko w zeszłym roku trolle patentowe naraziły firmy w USA na bezpośrednie koszty wynoszące 29 miliardów dolarów. Kwota ta zawiera w sobie opłaty za licencje oraz koszty obsługi prawnej. Uczeni podkreślają, że to nie koniec, gdyż ich badanie nie uwzględnia trudnych do oszacowania kosztów pośrednich.

Patrząc z historycznego punktu widzenia, działalność trolli patentowych z roku na rok generuje coraz większe straty. W 2005 roku była to kwota 6,6 miliarda dolarów, czyli 5 razy mniej niż obecnie. Jeżeli nic się nie zmieni, trolle patentowe staną się z czasem poważnym hamulcem rozwoju i innowacyjności i zaczną realnie zagrażać światowemu rynkowi IT.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)