Trwają prace nad logowaniem do Windowsa 10 danymi Google. Nowa metoda spodoba się firmom

Trwają prace nad logowaniem do Windowsa 10 danymi Google. Nowa metoda spodoba się firmom

Trwają prace nad logowaniem do Windowsa 10 danymi Google. Nowa metoda spodoba się firmom
Oskar Ziomek
29.08.2018 12:17, aktualizacja: 29.08.2018 12:37

Możliwe, że już wkrótce użytkownicy Windowsa 10 w firmach będą mogli korzystać z nowej, zaskakującej zresztą metody logowania do systemu. Jak się okazuje, toczone są prace nad implementacją uwierzytelniania użytkownika na bazie jego danych logowania z konta G Suite – pakietu oprogramowania oferowanego przez Google, który wykorzystywany jest w firmach. Nowa metoda miałaby być alternatywą dla logowania danymi konta Microsoftu, PIN-u oraz funkcji Windows Hello na etapie wyboru użytkownika komputera.

O szczegółach informuje serwis Bleeping Computer, zwracając uwagę na kod, który pojawił się wczoraj na stronie Chromium Gerrit. Fragment zatytułowany został Google Credential Provider for Windows i stanowi propozycję logowania do systemu, która bazuje na danych pochodzących od Google. Co ciekawe, akceptowane mają być zarówno dane konta Google, jak i identyfikatory tworzone przez administratorów firmowych kont G Suite.

Graficzny koncept uwzględniający nową metodę logowania do Windowsa 10 z wykorzystaniem danych konta Google, źródło: Bleeping Computer.
Graficzny koncept uwzględniający nową metodę logowania do Windowsa 10 z wykorzystaniem danych konta Google, źródło: Bleeping Computer.

Dodanie nowej funkcji do systemu w skrócie miałoby polegać na klasycznym doinstalowaniu aplikacji EXE, która sama zadba o właściwą edycję rejestru i dodanie nowej metody logowania. Ponadto zadbano także o to, by podczas pierwszego logowania automatycznie tworzone było nowe konto, o ile nie było jeszcze używane wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że do działania niezbędna będzie także przeglądarka Google Chrome. Jak wynika z analizy kodu, w przypadku logowania identyfikatorem, do uwierzytelniania użytkownika wykorzystywane będzie API Google OAuth 2.0.

Warto oczywiście wyraźnie zaznaczyć, że opisywany projekt nie jest jeszcze ukończony. Sposób działania kodu oraz funkcjonalność mogą się jeszcze wielokrotnie zmienić i na tę chwilę nie ma też pewności, że nowa metoda logowania rzeczywiście prędzej czy później trafi do Windowsa 10 w firmach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż jest to jeden z ciekawszych przypadków wykorzystujących logowanie do systemu z wykorzystaniem zewnętrznego uwierzytelniania.

W ramach ciekawostki warto dodać, że Microsoft nie utrudnia firmom tworzenia własnych metod logowania do Windowsa 10, a wręcz w prosty sposób opisuje, jak stworzyć własną metodę i zintegrować ją z systemem. Taka opcja jest szansą dla organizacji i firm na uwierzytelnianie użytkowników komputerów za pomocą danych, które wcześniej wykorzystywane już były w innych celach, a przez to łatwiej je kontrolować. Warto zaznaczyć, że do systemu można dodać więcej niż jedną własną metodę logowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)