Turris Omnia: Czesi zbierają pieniądze na budowę idealnego domowego routera

Turris Omnia: Czesi zbierają pieniądze na budowę idealnego domowego routera
25.11.2015 15:03
Turris Omnia: Czesi zbierają pieniądze na budowę idealnego domowego routera

Czy po Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej można by byłooczekiwać takich ciekawych projektów? Czeski odpowiednik naszegoNASK-u, zarządzająca domeną krajową .cz organizacja CZ.NIC,stworzyła w zeszłym roku projekt domowego routera, który podwzględem bezpieczeństwa i parametrów wyglądał na jeden znajlepszych na świecie – a w dodatku był stworzony na baziecałkowicie otwartego sprzętu i oprogramowania. Teraz CZ.NIC chcewprowadzić urządzenie na szersze wody, zbierając fundusze przezserwis IndieGogo. Zainteresowanie jest ogromne. Do końca zbiórkipozostało jeszcze 48 dni, a już przekroczono potrzebną kwotę oponad 250%.

To od początku miał być więcej niż zwykły router. Jegoprototypowy model o nazwie Turris(po łacinie „wieża”) miał być zarówno domowym centrumsieciowym, jak i częścią usługi zwalczającej złośliweoprogramowanie w Sieci, pełniąc rolę wieży strażniczej,ostrzegającej centralę przed nadchodzącym atakiem i pozwalającejna przygotowanie zawczasu zabezpieczeń, które udostępnione zostanąwszystkim użytkownikom. Co szczególnie istotne, nie jest toprojekt komercyjny, lecz badawczy – CZ.NIC oferujewybranym internautom routery Turris w cenie 1 korony, pod warunkiemże będą one pełniły funkcję głównej bramy sieciowej i niebędzie się blokowało zbierania przez nie danych.

Turris nie wygląda zbyt ładnie, nie sposób zaprzeczyć, że tosprzęt eksperymentalny, ale nowy model, Turris Omnia („wieża dlawszystkich”), wypada pod tym względem znacznie lepiej. Powstanieon dzięki wsparciu społeczności skupionej wokół serwisucrowdfoundingowego IndieGogo, która zauroczona wizją otwartego ibezpiecznego routera w niespełna dwa tygodnie wyłożyła na jegobudowę ponad 250 tys. dolarów, mimo że Czesi oczekiwali tylko 100tysięcy.

Turris Omnia Router Promo

Turris Omnia od swojego poprzednika różni się nie tylkoobudową, ale i „wnętrznościami”, znacznie wydajniejszymi.Procesor PowerPC Freescale P2020 został zastąpiony przezdwurdzeniową Armadę-385 Marvella, wspomaganą przez koprocesorkryptograficzny. Do tego dochodzi 1 GB RAM (DDR3), 4 GB pamięciflash NAND, kontroler Ethernetu obsługujący cztery gigabitowe portyLAN i jeden gigabitowy port WAN, układ radiowy obsługujący Wi-Fi802.11ac w układzie antenowym 3×3 MIMO. Nabywcy Turris Omni znajdątam też dwa porty USB 3.0, dwa sloty mini-PCIe, interfejs mSATA,slot na karty telefonii komórkowej, złącze optyczne SFP, zegarczasu rzeczywistego z akumulatorem, oraz pełne interfejsy GPIO, I2Ci SPI.

Turris Omnia

Jak widać, projektanci nie oszczędzali na sprzęcie, a co zoprogramowaniem? Router działać ma pod kontrolą TurrisOS-a,autorskiej wersji znanego OpenWRT, oczywiście z udostępnionym kodemźródłowym i dokumentacją. CZ.NIC podkreśla, że domyślnakonfiguracja pozwoli na automatyczną aktualizację firmwareprzeciwko sieciowym zagrożeniom, dzięki prostemu wizualnemuinterfejsowi łatwe będzie zaś zestawienie domowego serwera plików,mediów czy druku, uruchomienie usługi kopii zapasowych czy pracę wtrybie NAS. Zainteresowani będą mogli uruchomić nawet pułapki nahakerów, tzw. honeypoty, symulując podatne na atak urządzeniesieciowe.

Dzięki zebraniu już dziś takiej kwoty pieniędzy, udało sięprzekroczyć kolejne progi finansowania – dostępności obudowy wwielu kolorach, stworzenia aplikacji mobilnej do kontroli routera iwprowadzenia interfejsu do łatwego programowania rozszerzeń. Jeśliuda się zebrać 350 tys. dolarów, Turris Omnia uzyska dodatkowefunkcje monitorowania sieci i wsparcie dla Internetu Rzeczy.

Co najbardziej zaskakuje w czeskim projekcie, to cena. Typoweroutery 802.11ac często kosztują tysiąc złotych i więcej,tymczasem obecnie podczas zbiórki samą płytkę głównąurządzenia można kupić za 99 dolarów (w tym VAT i kosztywysyłki), a kompletne urządzenie, z obudową, antenami i zasilaczemto 189 dolarów. Widać więc, że niekomercyjnie opracowaneurządzenie może być konkurencyjne cenowo z produktami wielkichfirm.

We are CZ.NIC

Zainteresowanych zamówieniem routera Turris Omnia zapraszamy nastronęzbiórki – do końca zostało 48 dni. Sprzęt będzie rozsyłanyw kwietniu 2016 roku. Renoma organizatorów zbiórki jest na tyleduża (to członek najważniejszych internetowych organizacjizajmujących się systemem domen, utrzymujący własne laboratoriabadawcze), że nie przewidujemy żadnych problemów. Ci ludzie znająsię na tym, co robią.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)