Tworzenie skrótów klawiszowych na Windowsie –­­­­­­­ zrób to sam z AutoHotkey

Tworzenie skrótów klawiszowych na Windowsie –­­­­­­­ zrób to sam z AutoHotkey12.02.2017 20:48
Tworzenie skrótów klawiszowych na Windowsie –­­­­­­­ zrób to sam z AutoHotkey

Nie sposób wyobrazić sobie, jak wiele czasu oszczędzamy, korzystając ze skrótów klawiaturowych. Nawet najmniej zaawansowani użytkownicy wygodnie zarządzają nim plikami. Niestety Windows domyślnie oferuje niewiele, jeśli chodzi o tworzenie własnych skrótów. Wielu jest natomiast użytkowników, którzy nagminnie wykorzystują znak domyślnie niedostępny w układzie klawiatury, niemożliwe jest również jego wywołanie skrótem klawiaturowym.

Przykładem niech będzie dowolny symbol waluty, na przykład znak jena (¥). W tym poradniku pokażemy, jak stworzyć skrót klawiaturowy, który wywoła dowolny znak lub nawet ciąg znaków. Będzie dostępny w całym systemie operacyjnym już od momentu uruchomienia komputera. I to bez konieczności wielokrotnego kopiowana symboli z Internetu czy Tablicy znaków.

AutoHotkey

Potrzebny będzie nam do tego dostępny w naszej bazie program AutoHotkey. Jest to potężne narzędzie służące automatyzacji korzystania z Windowsa właśnie z wykorzystaniem klawiatury. Skupmy się jednak na naszym konkretnym zastosowaniu: takiej konfiguracji, aby korzystając z dowolnego skrótu, wprowadzić do tekstu dowolny znak.

350195115173963713

Po instalacji AutoHotkeya, konieczne jest utworzenie prostego skryptu. Już na tym etapie warto zadbać, aby był on uruchamiany wraz ze startem systemu operacyjnego. Konieczne jest zatem przejście do folderu autostartu, ścieżka do niego to: C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup. Po przejściu do folderu, wystarczy kliknąć w dowolnym miejscu okna lewym przyciskiem myszy, a następnie z menu wybrać pozycję Nowy>AutoHotkey script.

Tworzenie skryptu

Nadajemy plikowi dowolną nazwę, a następnie uruchamiamy go w systemowym Notatniku (kliknięcie lewym przyciskiem myszy na plik, a następnie Otwórz za pomocą>Notatnik. Po usunięciu jego pierwotnej treści, przejść można w końcu do tworzenia skryptu. Powinien się on prezentować następująco:

**skrót:: Send treść return

Skrót

Zamiast skrót**, konieczne jest wpisanie dowolnego skrótu klawiaturowego. Autohotkey ma jednak własne oznaczenia na konkretne klawisze. Z pełną listą można zapoznać się na stronie programu, zaś poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

**# to klawisz Windows ! to klawisz Alt ^ to klawisz Control + to klawisz Shift < to klawisz strzałki w lewo > to klawisz strzałki w prawo

Te operatory możemy łączyć z literami. W ten sposób, jeśli zamienimy w przykładowym skrypcie słowo skrót** znakami !h, to skrótem będzie kombinacja Alt + H. Oczywiście operatory można również kombinować: ^!h to zapis skrótu Control + Alt + H.

350195115174422465

Treść

Czas na wprowadzenie do skryptu treści, jaką ma wywoływać dany znak. Weźmy na tapet przywołany wcześniej znak jena. Wystarczy wprowadzić go, zamiast treść, aby zdefiniowany wcześniej skrót wywołał znak waluty. Skąd jednak brać potrzebne znaki? Pomocna będzie tutaj windowsowa Tablica znaków, którą znajdziemy w Menu Start>Akcesoria systemu. Jest to obszerny katalog znaków, który pozwala na skopiowanie dowolnego do naszego skryptu.

Jeżeli zatem chcemy, aby skrótem klawiszowym, wywołującym znak ¥ było np. Ctrl + Alt + Y, to skrypt powinien prezentować się następująco:

^!y:: Send &yen return

Po zapisaniu zmian, wystarczy dwukrotnie kliknąć na plik skryptu, aby skrót klawiaturowy zaczął obowiązywać. W związku z tym, że został on utworzony w folderze autorstartu, skrót będzie dostępny po każdorazowym uruchomieniu komputera. Program AutoHotkey znaleźć można w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)