Ubuntu 10.10 - maskotka i inne nowości

Ubuntu 10.10 - maskotka i inne nowości

Wojciech Cybulski
02.04.2010 16:47, aktualizacja: 03.04.2010 01:40

Mark Shuttleworth, założyciel Canonical, zdradził we wpisie na łamach swojego bloga, kto zostanie maskotką najnowszej dystrybucji Ubuntu 10.10. Wyjawił także niektóre szczegóły związane z konferencją Ubuntu Developer Summit oraz przedstawił zarys koncepcji jaka ma przyświecać twórcom Ubuntu przy tworzeniu kolejnych wersji tego systemu.

Zdaniem Shuttlewortha system Linux wchodzi obecnie w nową erę, głównie dzięki skupieniu na sobie uwagi takich gigantów jak Google, Intel, IBM, Oracle, Cisco czy ARM. Korzystając z tego zainteresowania, Canonical chce w tym roku zaangażować dużo sił i środków w rozwijanie rozwiązań skierowanych na rynek serwerowy. Ważnym elementem tej części działalności będą prace nad modelem cloud computing, w którym sektor biznesowy pokłada wielkie nadzieje. Te dwa zagadnienia - serwery i cloud computing - staną się także jednym z głównych tematów odbywającej się w maju konferencji Ubuntu Developer Summit.

Działalność "korporacyjna" ma stanowić uzupełnienie dotychczasowego zakresu prac, na których skupiał się Canonical. Firma chce dalej intensywnie działać na polu rozwiązań klienckich, rynku mobilnym, współpracy ze społecznością i brać udział w pracach nad kernelem. Maskotką, która ma wyrażać charakter Ubuntu 10.10 zostanie Maverick Meerkat, czyli - w wolnym tłumaczeniu - Politycznie niezależna Surykatka. Nowe Ubuntu - tak jak Surykatka - ma być lekkie i szybkie. Założyciel Canonical podkreśla, że odnosi się szczególnie do wersji skierowanej na netbooki, w której trzeba całkowicie przeprojektować interfejs użytkownika. Shuttleworth planuje także rozwijać społecznościowe cechy swoich systemów sprawiając, że komunikacja i wymiana informacji z poziomu Ubuntu stanie się czymś intuicyjnym a synchronizacja danych między platformą mobilną i stacjonarną nie będzie stanowiła problemów.

Szybki rozwój Ubuntu nie przeszkodzi jednak firmie Canonical dostarczać na rynek wersji LTS, czyli o długim czasie wsparcia. Shuttleworth zapowiedział, że główne wydania Ubuntu będą się teraz ukazywać raz na dwa lata, co zapewni ich użytkownikom poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (244)