Ubuntu 19.10 będzie dostarczane z zamkniętym sterownikiem Nvidii

Ubuntu 19.10 będzie dostarczane z zamkniętym sterownikiem Nvidii

Ubuntu 19.10 będzie dostarczane z zamkniętym sterownikiem Nvidii
Piotr Urbaniak
24.05.2019 11:43, aktualizacja: 26.05.2019 23:16

Zespół Canonical podjął decyzję, że Ubuntu 19.10 "Eoan" będzie dostarczane od razu z zamkniętymi sterownikami Nvidii w ISO. Noveau nie idą w odstawkę, ale twórcy systemu, jak deklarują, chcą ułatwić instalację bez dostępu do sieci.

Co ciekawe, otwartoźródłowe sterowniki Noveau pozostaną jako domyślne. Tyle że własnościowe paczki Nvidii znajdą się w obrazie instalacyjnym. Tak, aby każdy zainteresowany mógł z nich łatwo skorzystać. Na ten moment dorzucono dwie nieco starsze wersje: 390 i 418.

Wiadomo już, że Nvidia nie ma nic przeciwko takiej formie dystrybucji. – Potwierdziliśmy to z Nvidią z pomocą "sverdy'ego" [programisty Stephane'a Verdy'ego]. Możemy dostarczać sterowniki wraz z obrazem płyty – oznajmił Will Cooke, jeden z deweloperów Ubuntu.

Przy czym trudno się producentowi jakoś szczególnie dziwić. W końcu popychają na piedestał jego autorskie rozwiązanie. Tymczasem Noveau znajdują się na przeciwległym biegunie. Swego czasu Nvidia próbowała nawet blokować ich rozwój. Cóż, zielonym open source wyraźnie jest nie w smak – ale to temat na dłuższą rozprawę.

Po dodaniu zamkniętych sterowników, rozmiar paczki z Ubuntu 19.10 "Eoan" wzrósł o 114 MB. Teraz całość zajmuje mniej więcej 2,1 GB.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)