Ubuntu 20.04 "Focal Fossa" już jest! Oto, co przygotowali twórcy

Ubuntu 20.04 "Focal Fossa" już jest! Oto, co przygotowali twórcy

Ubuntu 20.04 "Focal Fossa" już jest! Oto, co przygotowali twórcy
Piotr Urbaniak
25.04.2020 09:33

Zgodnie z zapowiedziami, 23 kwietnia ukazało się najnowsze Ubuntu 20.04 "Focal Fossa". Jest to wersja LTS, czyli objęta aż 5-letnim wsparciem. A co dokładnie przygotował Canonical?

Na wstępie – słowo wyjaśnienia. ISO z systemem istotnie wydano w czwartek, aczkolwiek jeszcze przez cały piątek użytkownicy skarżyli się na problemy z pobieraniem i znikającą opcję download z witryny Canonical. Dmuchając na zimne, intencjonalnie czekałem z newsem, gdyby miało się okazać, że coś jest nie tak. W końcu wszystko wygląda na dopięte na ostatni guzik, a problemy, zdaje się, dotyczyły wyłącznie infrastruktury.

Przejdźmy zatem do konkretów. Ubuntu 20.04 oparte jest na jądrze Linux 5.4 oraz GNOME 3.36. Oprócz funkcji wynikających wprost z nowego jądra i środowiska graficznego, takich jak, odpowiednio, zgodność z exFAT czy ulepszone ustawienia preferencji, lista poprawek okazuje się całkiem imponująca.

Obraz

Przede wszystkim Canonical obiecuje, że system będzie działać znacznie żwawiej, czy to w momencie rozruchu czy już w pulpicie. Na tym etapie małym, aczkolwiek widocznym dodatkiem jest obsługa logo producenta płyty/komputera załadowanego do UEFI, które zobaczycie na ekranie ładowania. Tak, jak było dotychczas w Windowsie 10.

Idąc za ciosem, sporo zmian dotyka estetyki. Uproszczono ekran logowania, a pole hasła zostało widocznie wyeksponowane. Nie wymaga już przesuwania dodatkowej nakładki. Yaru doczekało się skórki pośredniej pomiędzy jasną i ciemną. Zniknął Amazon Web Launcher. Wreszcie, dodano przełącznik nie przeszkadzać, wyciszający powiadomienia, a także – zdaniem twórców – poprawiono przejrzystość menu ustawień. Ponoć do tego wszystkie zakładki, w tym foldery, otwierają się znacznie szybciej niż we wcześniejszych wydaniach.

Obraz

Pod maską z kolei na uwagę zasługują usprawnienia w zakresie obsługi systemu plików ZFS czy porzucenie Pythona 2, a do tego dochodzi jeszcze sporo nowości w stosie graficznym. Są to m.in.: wsparcie dla skalowania ułamkowego, obsługa wielu monitorów w GDM oraz optymalizacje pod kątem gier.

Binarkę 64-bitową pobierzecie stąd. Inna, jak wiadomo, nie jest dostępna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (294)