Ubuntu Developer Summit: Unity ma się dać konfigurować

Ubuntu Developer Summit: Unity ma się dać konfigurować

02.11.2011 17:27, aktualizacja: 02.11.2011 18:37

W Orlando właśnie trwa Ubuntu Developer Summit — najważniejsze wydarzenie roku w kręgach użytkowników i deweloperów, jeśli oczywiście nie liczymy dni premiery kolejnych wydań Ubuntu.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów poruszanych na konferencji jest środowisko graficzne Unity, a dokładnie jego bardzo małe możliwości konfiguracji. Ten aspekt wprowadzonego w Ubuntu 11.04 środowiska był wielokrotnie krytykowany, ale na szczęście na horyzoncie widać zmiany. Podczas sesji prowadzonej przez projektantów środowiska graficznego powiedzieli oni, że nigdy nie zamierzali tak ograniczać możliwości konfiguracji Unity. Niestety narzędzia konfiguracyjne nie trafiły do wersji 11.04 ani 11.10 Ubuntu, gdyż zespół zajmujący się środowiskiem miał bardziej naglące problemy do rozwiązania, jak na przykład zapewnienie niezawodnego działania środowiska. Jednak należy się spodziewać, że już w Ubuntu 12.04 znajdą się narzędzia dające użytkownikom dostęp do funkcji, za którymi tęsknią, jak choćby aktywacja okna pod kursorem myszy (bez klikania), własne skróty klawiszowe czy ułatwienia nawigacji między oknami, biurkami i monitorami.

Nieco światła zostało rzucone również na plany dotyczące integracji Ubuntu i Unity, która ma w kolejnych wersjach jeszcze się pogłębić. W kolejnych wersjach Ubuntu należy również oczekiwać ulepszeń, głównie wizualnych, ekranu logowania dostarczanego przez LightDM.

Szkoda, że o konkretnych planach dotyczących konfiguracji Unity dowiadujemy się tak późno. Środowisko graficzne obecne w Ubuntu od wersji 10.10 budzi mieszane uczucia użytkowników, którzy często zarzucają Ubuntu brak elastyczności i wprowadzanie „dziwacznych” rozwiązań (jak choćby przemieszczenie przycisków sterowania oknem z belki okna na główną belkę pulpitu). Miejmy nadzieję, że poza klasykami gatunku pokroju focus-follows-mouse i własnymi skrótami klawiszowymi użytkownicy otrzymają również kontrolę nad tymi nietypowymi pomysłami projektantów z firmy Canonical.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)