Ubuntu Developer Summit: usunięty GDM, niepewna przyszłość Evolution

Redakcja

12.05.2011 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiły się kolejne informacje dotyczące przyszłej wersji Ubuntu. Z dystrybucji usunięty zostanie menedżer logowania GDM, a Evolution ma mocnego konkurenta w Thunderbirdzie.

Ubuntu 11.04 było ostatnią wersją systemu w której użytkownika witał menedżer logowania GDM, rozwijanego przez programistów skupionych wokół środowiska Gnome. Zastąpić go ma LightDM, dużo lżejszy odpowiednik. Kod źródłowy LightDM jest około dziesięciokrotnie krótszy od jego starszego konkurenta. Użytkownicy na pewno docenią krótszy czas uruchomienia systemu, a także fakt, że ekrany logowania w LightDM można dostosowywać za pomocą HTML, CSS oraz JavaScriptów. LightDM ma możliwość wyświetlenia trójwymiarowych ekranów logowania w urządzeniach, które takie możliwości oferują.

O ile los menedżera GDM był praktycznie przesądzony to kwestia zmiany domyślnego klienta poczty wywołała sporą dyskusję. Dotychczas w Ubuntu królował klient Evolution, głównie ze względu na możliwość połączenia do serwerów Microsoft Exchange oraz integrację z usługami Google. Przez ostatnie lata rozwój tego klienta nie był już aż tak dynamiczny i kolejne wersje przynosiły jedynie drobne zmiany. Evolution szybko zdobył opinię klienta wolnego oraz trudno konfigurowalnego.

Pojawiła się propozycja wymiany Evolution na popularniejszego, dostępnego również na innych platformach Thunderbirda. W odróżnieniu od konkurenta, klienta poczty Mozilli łatwo dostosować do własnych potrzeb, a w ramach Mozilla Labs rozwijane są rozszerzenia integrujące Thunderbirda z interfejsem Unity. Głównym warunkiem migracji na Thunderbirda jest integracja klienta poczty z serwerem danych Evolution Data Server. Póki co decyzja nie została podjęta. Pierwsze niestabilne wersje Ubuntu 11.10 będą wyposażone w Evolution, a decyzja o przyszłości tego klienta poczty zapadnie w późniejszym terminie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)