Ubuntu na Galaxy Note 9 – Samsung ogłosił wprowadzenie rewolucyjnej funkcji

Ubuntu na Galaxy Note 9 – Samsung ogłosił wprowadzenie rewolucyjnej funkcji

źródło: Samsung
źródło: Samsung
08.11.2018 22:28

Podczas konferencji Samsunga skierowanej dla deweloperów ogłoszono nową możliwość wykorzystania trybu Dex. Niebawem możliwe będzie uruchomienie na smartfonie i tablecie dystrybucji Linuksa znanej z komputerów PC. Cały proces będzie naprawdę prosty i nie będzie wymagał kombinowania z oficjalnym oprogramowaniem.

Dex to jedna z ciekawszych funkcji oferowanych przez topowe smartfony Samsunga i tablet Galaxy Tab S4. Umożliwia ona korzystanie z trybu okienkowego. Można podłączyć smartfon do monitora, myszki i klawiatury, aby następnie pracować prawie jak z komputerem. Niebawem do oferowanych opcji dołączy możliwość korzystania z Ubuntu.

Samsung poinformował, że oficjalnie wspieraną dystrybucją będzie Ubuntu 16.04 LTS. Obraz systemu, który będzie można pobrać ze strony Linux on Dex ma zostać zoptymalizowany pod urządzenia Samsunga. Aczkolwiek, nie wyklucza się, że po drobnych zmianach w oprogramowaniu, będzie można uruchomić inne dystrybucje.

Ubuntu w Samsung Dex – wymagania

Południowokoreański producent podał, że oficjalne wsparcie pojawi się na dwóch urządzeniach – smartfonie Galaxy Note 9 i tablecie Galaxy Tab S4. W przypadku pierwszego urządzenia niezbędny będzie kabel, który umożliwi podłączenie do monitora. Natomiast tablet Samsunga oferuje tryb DeX bez konieczności podłączania zewnętrznego ekranu.

Obraz

W celu zapewnienia komfortowej wydajności potrzebne będzie 4 GB RAM, a także 8 GB wolnej przestrzeni w pamięci urządzenia. Ponadto, Samsung zastrzega, że do poprawnej pracy pakiety (programy) będą musiały być zbudowane dla 64-bitowego układu ARM i muszą być zgodne z zasadami bezpieczeństwa Androida.

Samsung Galaxy Note 9 – jak zainstalować Ubuntu?

Oczywiście identyczne kroki trzeba będzie wykonać na tablecie Galaxy Tab S4. Obecnie zainteresowane osoby mogą zarejestrować się w programie testowym. Zapisy są prowadzone do 14 grudnia 2018 roku. Natomiast zamknięte testy mają ruszyć już 7 listopada.

Jeśli już Ubuntu zostanie wydane, to na smartfon lub tablet trzeba będzie pobrać specjalnie przygotowaną aplikację. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie obrazu z Ubuntu. Warto podkreślić, że system zostanie uruchomiony w bezpiecznym kontenerze. To wszystko. W każdej chwili będzie można szybko powrócić do głównego pulpitu Samsung Dex.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)