Unijne badanie szybkości Internetu - ochotnicy poszukiwani

Unijne badanie szybkości Internetu - ochotnicy poszukiwani

Wojciech Cybulski
15.12.2011 17:41, aktualizacja: 15.12.2011 20:46

Komisja Europejska szuka chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w ogólnoeuropejskim badaniu szybkości transmisji danych w sieciach szerokopasmowych.

Badanie umożliwi KE podjęcie decyzji o tym, do których krajów skierować środki na inwestycje w sieci szerokopasmowe. Komisja za pośrednictwem Europejskiej Agendy Cyfrowej stara się w ten sposób polepszyć jakość dostępu do Internetu w Unii Europejskiej. Badanie obejmie 100 tysięcy użytkowników w 30 krajach. W Polsce ma zostać przebadanych 6 tysięcy użytkowników. Badanie zostanie przeprowadzone przez firmę SamKnows, która rozda chętnym osobom specjalne urządzenia pomiarowe, które będzie trzeba podłączyć bezpośrednio do modemu lub routera. Badanie będzie w pełni zautomatyzowane a uczestnik będzie regularnie informowany o jego przebiegu.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by wziąć udział w badaniu? Musimy posiadać stacjonarne łącze szerokopasmowe od jednego z głównych dostawców Internetu w Polsce. Uczestnik badania otrzyma urządzenie SamKnows Whitebox, które należy wpiąć bezpośrednio do routera. W ramach badań urządzenie będzie pobierało około 3 GB i wysyłało około 1 GB danych miesięcznie. Testy obejmą badanie prędkości wielowątkowego pobierania i wysyłania w oparciu o protokół HTTP, dostępność łącza, drgania (jitter), opóźnienia i straty w pakietach (zarówno ICMP jak i UDP), długość zapytania rekurencyjnego i wskaźnik awaryjności zapytania do serwera DNS, czas ładowania strony sieci Web, wskaźnik awaryjności ładowania strony sieci Web oraz szybkość strumienia wideo.

Po zakończeniu badania urządzenie SamKnows Whitebox stanie się własnością użytkownika. Co ważne, w trakcie badania nie ma mowy o naruszeniu prywatności, gdyż SamKnows Whitebox przeprowadza własne testy i nie potrzebuje analizować zachowań użytkownika. Ponieważ Whitebox jest wpięty pomiędzy router i komputer, urządzenie będzie przeprowadzało testy tylko wówczas, gdy zużycie łącza będzie na zerowym lub minimalnym poziomie - podczas gdy użytkownik będzie pobierał duże porcje danych z maksymalną prędkością, żadne testy nie będą realizowane, by nie obniżać komfortu korzystania z Sieci.

By wziąć udział w badaniu, należy się zarejestrować na stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)