UPC i Vectra ostrzegają: w mailach nie znajdują się faktury, ale szkodliwe oprogramowanie

UPC i Vectra ostrzegają: w mailach nie znajdują się faktury, ale szkodliwe oprogramowanie

18.06.2014 13:24

Niektórzy klienci UPC i Vectry dostali ostatnio wiadomości, w których rzekomo załączona jest faktura. Operatorzy przestrzegają przed otwieraniem ­— w archiwum znajduje się wirus.

W centrum prasowym UPC znaleźć możemy przykładową strukturę wiadomości, która ma oszukać abonenta. Wiadomość będzie widoczna jako wysłana z adresu efaktura@upc.pl, będzie zawierać numer identyfikacyjny, numer faktury ([losowy numer/OPR/06/2014) i spakowany w archiwum ZIP zainfekowany załącznik (na przykład efv3984761034.xml.exe). UPC przestrzega, aby w żadnym wypadku go nie otwierać.

350109355951220673

Podobne wiadomości rozsyłane są z adresu e-faktura@vectra.pl i z logo Vectry w stopce. W tych wiadomościach znajdziemy archiwum ZIP o nazwie sugerującej, że znajduje się w nim spakowana, czerwcowa faktura w formacie PDF, a także numer klienta… oczywiście wygenerowany losowo i zupełnie niezwiązany z prawdziwymi danymi abonenta. Klienci Vectry otrzymali od operatora ostrzeżenie o zagrożeniu drogą elektroniczną, ale wiadomości docierają prawdopodobnie także do osób spoza tej grupy.

Obaj operatorzy przypominają, że nie wysyłają faktur pocztą elektroniczną. Jedynym właściwym miejscem pobrania faktury są centra obsługi klienta, czyli odpowiednio: Moje UPC i e-faktura Vectry.

Sytuacja przypomina niedawne problemy Netii. Osoby, które nie są i nigdy nie były klientami operatora na początku miesiąca otrzymywały wiadomości bardzo podobne do tych podszywających się pod Vectrę.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)