USA. Hakerzy zaatakowali dentystów, lekarze stracili dostęp do plików

USA. Hakerzy zaatakowali dentystów, lekarze stracili dostęp do plików

Dentyści w USA zostali zaatakowani przez ransomware (Getty Images)
Dentyści w USA zostali zaatakowani przez ransomware (Getty Images)
Oskar Ziomek
04.09.2019 13:01

Hakerzy w Stanach Zjednoczonych zaatakowali oprogramowanie udostępniane przez setki gabinetów dentystycznych. Atakujący wykorzystali ransomware, by pozbawić lekarzy dostępu do plików.

O szczegółach sprawy informuje Bitdefender. Okazuje się, że ofiarami ataku padli lekarze w ponad 400 gabinetach dentystycznych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Hakerom udało się pokonać zabezpieczenia dostawcy IT i zainfekować komputery oprogramowaniem szyfrującym.

Za deszyfrator zażądano natomiast zapłaty nieznanej wysokości. Jak wynika ze źródeł zaznajomionych ze sprawą, dostawca IT zdecydował się przystać na warunki hakerów i zapłacić okup, by pomóc ofiarom ataku.

PerCSoft, dostawca IT dla DDS Safe, podjął natychmiastowe działania w celu powstrzymania zagrożenia; jednak w wyniku wirusa około 400 gabinetów medycznych w całym kraju utraciło dostęp do plików elektronicznych – czytamy w zawiadomieniu wysłanym przez Stowarzyszenie Stomatologiczne Wisconsin.

Bitdefender dodaje, że oprogramowanie szyfrujące wykorzystane przy ataku na systemy dentystów znane jest jako REvil, ale występuje również pod nazwami Sodinokibi oraz Sodin. Więcej o tym ransomware można przeczytać w publikacji z lipca, kiedy opisywaliśmy powiązaną z nim lukę w systemach Windows.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)