USA pozywają Edwarda Snowdena. Zarzuty są co najmniej zaskakujące

USA pozywają Edwarda Snowdena. Zarzuty są co najmniej zaskakujące

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
18.09.2019 12:00

Edward Snowden, ekspracownik CIA, który znany jest w świecie z ujawnienia licznych szczegółów na temat działania amerykańskich służb, został pozwany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zarzuty wytoczone Snowdenowi mogą jednak uchodzić za zaskakujące.

Nie, nie chodzi wprost o ujawnienie tajemnicy państwowej, ale książkę pt. Permanent Record, którą Snowden wydał 17 września. Demaskator po raz pierwszy opisuje historię swojego życia, w tym to, jak pomógł zbudować NSA imperium globalnego nadzoru. Autobiografia zawiera m.in. szczegółowe informacje na temat skutków decyzji o ujawnieniu światu setek tysięcy poufnych dokumentów.

Rząd amerykański zarzuca Snowdenowi, że nie przedłożył książki agencjom CIA i NSA przed publikacją. Bo samo pisanie o nich nie jest zabronione, ale treść musi zostać zweryfikowana.

Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości USA, Snowden naruszył umowy o zachowaniu poufności, które podpisał zarówno z CIA, jak i NSA. Przy czym pozew wymienia nie tylko książkę Permanent Record, ale także publiczne wystąpienia na temat spraw wywiadowczych.

Rząd chce przejąć zyski

Co jednak jeszcze ciekawsze, rząd nie chce zatrzymywać dystrybucji wydania. Domaga się natomiast przejęcia wszystkich przychodów ze sprzedaży. "Rząd stara się odzyskać wszystkie wpływy zarobione przez Snowdena z powodu nieprzekazania swojej publikacji do przeglądu przed publikacją z naruszeniem jego zobowiązań umownych i powierniczych” – czytamy w komunikacie prasowym. W analogiczny sposób pozwany zostaje wydawca materiału.

– Zdolność Stanów Zjednoczonych do ochrony wrażliwych informacji na temat bezpieczeństwa narodowego zależy od przestrzegania przez pracowników i wykonawców ich umów o zachowaniu poufności, w tym obowiązków przeglądu przed publikacją – komentuje zastępca prokuratora generalnego, Jody Hunt, z Departamentu Cywilnego Departamentu Sprawiedliwości. – Ten proces pokazuje, że Departament Sprawiedliwości nie toleruje tych naruszeń zaufania publicznego. Nie pozwolimy osobom wzbogacać się, kosztem Stanów Zjednoczonych, bez wypełniania obowiązków przeglądu przed publikacją – dodaje Hunt.

Niniejszy proces jest niezależny od zarzutów karnych przeciwko Snowdenowi za jego domniemane ujawnienie informacji niejawnych na temat amerykańskich programów masowej inwigilacji, takich jak Prism, Dropoutjeep, Xkeyscore czy Muscular.

Wniosek o azyl we Francji

Mieszkając w Rosji od 2013 roku, po ujawnieniu tajnych programów nadzoru przez amerykańskie agencje wywiadowcze, Snowden niedawno zwrócił się do rządu Francji o udzielenie mu azylu. Informator poinformował, że próbował ubiegać się o azyl we Francji już w 2013, kiedy u władzy był Francois Hollande, ale bezskutecznie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)