Uważaj na loterię szczepionkową. Oszuści tylko czekają

Uważaj na loterię szczepionkową. Oszuści tylko czekają

Loteria Narodowego Programu Szczepień - uwaga na oszustów
Loteria Narodowego Programu Szczepień - uwaga na oszustów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
02.07.2021 10:38

Rząd właśnie uruchomił Loterię Narodowego Programu Szczepień, która ma zachęcać Polaków do szczepień na COVID-19. W losowaniu można wygrać nagrody o różnej wartości, a ich łączna wartość przekracza 21 mln złotych. Jak jednak ostrzega serwis Antyweb, w loterii mogą wygrać również scamerzy. Ma to związek z jej regulaminem.

Jednym z warunków wzięcia udziału w Loterii Narodowego Programu Szczepień jest rejestracja za pośrednictwem portalu www.pacjent.gov.pl lub infolinii. Zainteresowane osoby są proszone o uzupełnienie lub zaktualizowanie swojego numeru telefonu. To właśnie za pośrednictwem SMS będą przekazywane wszystkie informacje na temat wygranych.

Loteria Narodowego Programu Szczepień - uwaga na oszustów

Warto zwrócić szczególną uwagę na regulamin Loterii, co sugeruje serwis Antyweb. Wynika z niego, że laureaci otrzymają wiadomości SMS, w których oprócz informacji o wygranej, zamieszczony zostanie również link "umożliwiający wypełnienie właściwego Oświadczenia w wersji elektronicznej". To idealny prezent dla scamerów, którzy mogą wykorzystać Loterię do przeprowadzania ataków phishingowych na niczego nieświadomych Polaków. Zwłaszcza że kolejny zapis regulaminu brzmi w następujący sposób: "laureat zobowiązany jest do samodzielnego wypełnienia Oświadczenia i wysłania go do TS za pomocą przycisku "Wyślij". Link do Oświadczenia jest możliwy do jednokrotnego użycia".

Cyberprzestępcy najprawdopodobniej będą rozsyłali fałszywe wiadomości (tak jak ma to miejsce w przypadku znanych oszustw na OLX, kuriera DHL czy paczek z InPost), w których zamieszczą linki prowadzące do stron niemających nic wspólnego z Loterią i TS (Totalizatorem Sportowym). W Polsce do tej pory dwie dawki szczepionki przyjęło ponad 11 mln osób, a w najbliższym czasie ta liczba wzrośnie. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że przestępcy trafią na numery zaszczepionych osób. Nie można tego wykluczyć.

Osoby, które zostaną poinformowane o nagrodzie np. wygranej 100 tys. złotych lub samochodu, mogą nie zwracać większej uwagi na link, który został im przesłany. Ich podejrzeń może nie wzbudzać również konieczność podania danych logowania do bankowości elektronicznej. Na to tylko czekają przestępcy, którzy przejmą wrażliwe informacje, a niekiedy również zgromadzone na koncie środki.

Warto mieć świadomość potencjalnego działania cyberprzestępców i w przypadku Loterii Narodowego Programu Szczepień zachować należytą ostrożność. Chodzi tutaj przede wszystkim o dokładne sprawdzanie otrzymywanych wiadomości i linków. Bardzo często zawierają one błędy lub są pozbawione polskich znaków. W razie jakichkolwiek wątpliwości można również skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za Loterię Narodowego Programu Szczepień.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)