Dostałeś takiego SMSa od PGE o zaległych płatnościach? Nie daj się nabrać

Dostałeś takiego SMSa od PGE o zaległych płatnościach? Nie daj się nabrać

Oszustwo na SMS od PGE
Oszustwo na SMS od PGE
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
29.06.2021 11:31

Oszuści znowu wykorzystują wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej w swoich działaniach. Rozsyłają swoim ofiarom SMSy, z których wynika, że mają zaległości w płatnościach za prąd. Przesyłają również link, który rzekomo ma przekierowywać do strony płatności. Kliknięcie w niego może być równoznaczne z utratą wrażliwych danych.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA ostrzegają przed nową kampanią phishingowa ukierunkowana na klientów Polskiej Grupy Energetycznej. Przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości, w których podszywają się pod PGE i przekazują informacje o zaległych płatnościach oraz konieczności ich jak najszybszego uregulowania. W SMSach znajdują się również linki, które przekierowują bezpośrednio do strony z płatnościami mobilnymi.

Oszustwo na SMS od PGE

Niczego nieświadomi klienci PGE mogą kliknąć w podany link, chcąc uregulować zaległości i uniknąć konsekwencji związanych z zadłużeniem u dostawcy energii. Na to właśnie czekają oszuści, bo jest to jeden ze sposobów, w jaki mogą przejąć wrażliwe dane, w tym dane do logowania banku. Niekiedy też jest to przejęcie środków zgromadzonych na koncie.

Oszuści najczęściej podszywają się pod znane, ogólnopolskie i międzynarodowe marki albo pod instytucje publiczne. Tym razem znów mamy do czynienia z atakiem, który bazuje na reputacji firmy o zasięgu ogólnopolskim. To sprawia, że szansa powodzenia tego ataku jest znacznie większa

Daniel SucheckiAutoryzowane Centrum Szkoleniowe DAGMA

Według ekspertów z DAGMA można się uchronić przed działaniem przestępców, przestrzegając kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy uważnie czytać otrzymywane wiadomości. Część z nich może zawierać znaki, które powinny być dla nas alarmujące. Przykładowo mogą być to błędy ortograficzne lub stylistyczne. Nie należy też klikać w linki pochodzące od nieznanych nadawców. Warto również ściągnąć na swój smartfon jeden z dostępnych pakietów antywirusowych. Wiele z nich można znaleźć w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)