Uziemione samoloty i przesunięte loty w USA. Powodem usunięte pliki

Uziemione samoloty i przesunięte loty w USA. Powodem usunięte pliki

Samolot zbliżający się do lądowania
Samolot zbliżający się do lądowania
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
20.01.2023 19:02

W Stanach Zjednoczonych doszło do nietypowego zdarzenia związanego z systemem ostrzegania pilotów o niebezpieczeństwach. Federalna Administracja Lotnictwa podaje, że z powodu usunięcia niektórych plików w systemie, samoloty w całym kraju zostały w ubiegłym tygodniu na pewien czas uziemione, a loty musiały zostać przesunięte.

O szczegółach sprawy pisze The Washington Post. Jak podaje, powołując się na informacje FAA, pracownicy obsługujący system powiadamiania pilotów o zagrożeniach (NOTAM) napotkali na problem przy próbie synchronizacji baz danych. Szczegółowe informacje nie są w praktyce znane, ale mówi się o "nieintencjonalnym usunięciu plików".

Federalna Administracja Lotnictwa podaje, że problem został finalnie rozwiązany i podjęto już kroki, by zabezpieczyć systemy na przyszłość przed podobnym incydentem. FAA dodaje, że systemy zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa i nie odnotowano żadnej próby ataku. Wstępnie wnioskuje się zatem, że usunięte pliki muszą być konsekwencją błędu ludzkiego, ale nie jest to oczywiste.

Serwis engadget podkreśla bowiem, że w USA sygnalizowano już wcześniej leciwość systemu NOTAM, a w dokumencie budżetowym opisano "stary, niesprawny sprzęt", na który starano się zyskać dofinansowanie. Możliwe więc, że problem synchronizacji baz ma swoje podłoże w niestabilnie działającym oprogramowaniu, ale na tym etapie są to spekulacje.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)