VeraCrypt szybciej zaszyfruje Twoje dane na dysku nowym rosyjskim szyfrem

Bezpieczeństwo z depositphotos
Bezpieczeństwo z depositphotos

04.04.2018 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy w grę wchodzi zabezpieczenie danych przed niepożądanymdostępem, nie ma lepszego rozwiązania niż całodyskoweszyfrowanie. Nawet jeśli napastnik uzyska fizyczny dostęp do dysku,ukradnie lub skonfiskuje komputer, naszych danych nie odczyta.Dzisiaj dla użytkowników Windowsa nie ma lepszego narzędzia doszyfrowania dysków niż następca słynnego TrueCrypta, czyliVeraCrypt. Otwarty kod, niezależne audyty, wygodny interfejs – towszystko sprawia, że można program ten polecić każdemu. Wydanawłaśnie pierwsza tegoroczna aktualizacja podnosi numer wersji do1.22 przynosi ważne ulepszenia w zakresie kryptografii jak i sporodrobnych poprawek, przede wszystkim na platformę Windows.

Symetryczny szyfr blokowy Kuznyechik (to angielska traskrypcjarosyjskiego słowa oznaczającego pasikonika) został stworzony w2015 roku, a rok później stał się narodowym standardemszyfrowania Federacji Rosyjskiej, a zarazem standardem internetowym,opisanym w dokumencie RFC7801. Z jego analizą kryptograficzną możecie zapoznać się naslajdach twórców(tłumaczących, że nazwę wybrali zgodnie z trendem nazywaniaalgorytmów słowami trudnymi do wypowiedzenia dla anglojęzycznychmówców – np. Rijndael czy Keccak). Tu tylko napiszemy, że bazujeon na sieci substytucji-permutacji (SPN), blok ma 128 bitów, azarządzanie kluczami (o długości 256 bitów) wykorzystuje siećFeistela.

Ze względu na zalety techniczne, twórcy VeraCryptu włączyli wwersji 1.18 Kuznyechika do listy obsługiwanych szyfrów dlawolumenów. W wersji 1.22 wracają do tematu, znacząco ulepszającimplementację poprzez wykorzystanie rozszerzeń SIMD w procesorze.Szyfrowanie i deszyfrowanie mają teraz działać dwukrotnieszybciej. Wciąż niestety nie ma go na liście całodyskowegoszyfrowania.

Dodano też rosyjski szyfr do dostępnych kaskad szyfrujących:można korzystać teraz z połączeń Camellia–Kuznieczik,Kuznieczik-AES, Kuznieczik-Serpent-Camellia i Kuznieczik-Twofish.Pojawiła się również kaskada Camellia-Serpent. Użytkownicy będąmogli w ten sposób skuteczniej zabezpieczyć swoje dane, nawetzłamanie jednego z algorytmów kaskady nie pozwoli na dostęp dozaszyfrowanej informacji.

Obraz

Przy okazji wprowadzono do tej wersji licznepoprawki na wersję VeraCryptu na Windowsa. Dotyczą one m.in.wsparcia wyłączania TRIM podczas szyfrowania systemowych dyskówSSD, obsługi TRIM na niesystemowych dyskach SSD, obsługi kodów PINze smartkart dla funkcji Secure Desktop, poprawienia działaniabootloadera i zachowania interfejsu aplikacji.

Wersja linuksowa poprawnie teraz instaluje swój interfejsużytkownika w nowszych wersjach KDE, a z wersji na macOS-a usuniętousterkę uniemożliwiającą otworzenie niektórych plików pomocy wprzeglądarce.

Najnowszą wersję VeraCrypta pobierzecie z naszej bazyoprogramowania na Windowsaoraz macOS-a.Uwaga: program należy zaktualizować ręcznie, nie wspiera onautomatycznych aktualizacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)