VeraCrypt VeraCrypt 1.24 Update 7

Strona główna Windows Narzędzia Szyfrowanie danych
Pobierz progr​am
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

VeraCrypt to rozwijane od dłuższego czasu, zaawansowane narzędzie do szyfrowania danych, które stworzone zostało przez Francuzów na bazie popularnego TrueCrypta. Zmian względem oryginału nie ma wiele, jednak są one znaczące i podnoszą poziom zabezpieczeń zaszyfrowanych danych.

Podobnie jak protoplasta, VeraCrypt pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Serpent i Twofish. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

Jak zaszyfrować dysk VeraCryptem?
Wyjaśniamy to krok po kroku w naszym poradniku.

Twórcy chwalą się, że ich narzędzie w przypadku szyfrowania partycji systemowej z wykorzystaniem PBKDF2-RIPEMD16 wykonuje 327661 iteracji, a nie 1000 jak ma to miejsce w TrueCrypcie. Idąc dalej, na oficjalnej stronie projektu znajdziemy informacje, że w przypadku standardowych kontenerów danych i pozostałych partycji TrueCrypt wykonuje 2000 iteracji, a VeraCrypt używa ich 655331 dla RIPEMD160 i 500000 dla SHA-2 oraz Whirlpool, co ma znaczący wpływ za ochronę zaszyfrowanych danych np. przed atakami brute-force.

Co istotne, zwiększony poziom zabezpieczeń nie wpływa na szybkość szyfrowania/deszyfrowania danych. Może on natomiast wydłużyć czas montowania takiego kontenera w programie. Warto zwrócić uwagę, że chociaż VeraCrypt bazuje na TrueCrypcie to oba programy stosują partycje w różnych formatach, które nie są ze sobą kompatybilne.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Nie znalazłem
Wywalił mi partycję systemową
ocena użytkownika
22.04.2019 15:13 • Recenzja do wersji 1.23 Hotfix 2

Nie polecam. Zaszyfrowałem partycję systemową - podczas próbnego restartu wszystko działało OK. Potem rozpoczął się proces szyfrowania, który również zakończył się powodzeniem. Wszystko robiłem na ustawieniach domyślnych. Następnie zrestartowałem komputer - pojawił się monit login/hasło: po ich podaniu sfreezowało na jakiejś 3 minuty - po czym wyskoczył błąd sektora nr XXXXX, po restarcie to samo tyle że inny numer sektora. Pech chciał, że nie zrobiłem kopii - ale to moja wina, biorę to na klatę. Przy próbie odszyfrowania dysku płytą awaryjną - coś się również wywalało i w efekcie przy bootowaniu z płyty prosił o zabootowanie z płyty, żeby naprawić błąd bootwoania z płyty (Bareja)... Generalnie używam Bitlockera, ale miałem jeden komp z Win 10 Home, więc postanowiłem zaryzykować z Veracrytpem - więcej tego błędu nie popełnię. Kupiłem Win 10 Pro i bez problemu zaszyfrowałem Bitlockerem - wszystko zdziała idealnie. Posiadam dysk to SSD Goodram IRDM 240 - z ciekawości sprawdziłem jakimś narzędziem do testowania zapis/odczyt - dysk oczywiście był w 100% sprawny. Może miałem problem z konfiguracją, może z wersją Windows 10, może z bugiem związanym z wersją 1.23 Veracrypta, a może po prostu miałem pecha - osobiście mnie to nie interesuje, Straciłem tylko czas. Generalnie w swojej pracy zaszyfrowałem już dziesiątki komputerów i z rozwiązaniami MS (Bitlocker) oraz innych producentów komercyjnych (nie będę wymieniał, żeby nie było zarzutów o reklamę) - nigdy problemów nie miałem. ps. Program ma wiele pozytywnych komentarzy, więc pewnie w większości przypadków nie użytkownicy nie mają takich przygód. Jeśli chcesz ryzykować - feel free, ale najpierw zrób backup!

Prostota użytkowania
Błędy w wersji 1.22, Długi czas weryfikacji hasła
ocena użytkownika
10.07.2018 13:29 • Recenzja do wersji 1.22

Aplikacja jest bardzo rozpoznawalna i znana. Problemem ostatnich miesięcy jest wersja 1.22 która nie pozwala na instalację aktualizacji Windows 10 build 1803. Jest rozwiązanie w wersji 1.23 Beta1 jednak jak dobrze wiadomo rozwiązań Beta nie stosuje się produkcyjnie. Dodatkowym minusem to bardzo długi czas weryfikacji podanego hasła.