VeraCrypt VeraCrypt 1.23 Hotfix 2

Strona główna Windows Narzędzia Szyfrowanie danych
Pobierz pr​ogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

VeraCrypt to rozwijane od dłuższego czasu, zaawansowane narzędzie do szyfrowania danych, które stworzone zostało przez Francuzów na bazie popularnego TrueCrypta. Zmian względem oryginału nie ma wiele, jednak są one znaczące i podnoszą poziom zabezpieczeń zaszyfrowanych danych.

Podobnie jak protoplasta, VeraCrypt pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Serpent i Twofish. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

Jak zaszyfrować dysk VeraCryptem?
Wyjaśniamy to krok po kroku w naszym poradniku.

Twórcy chwalą się, że ich narzędzie w przypadku szyfrowania partycji systemowej z wykorzystaniem PBKDF2-RIPEMD16 wykonuje 327661 iteracji, a nie 1000 jak ma to miejsce w TrueCrypcie. Idąc dalej, na oficjalnej stronie projektu znajdziemy informacje, że w przypadku standardowych kontenerów danych i pozostałych partycji TrueCrypt wykonuje 2000 iteracji, a VeraCrypt używa ich 655331 dla RIPEMD160 i 500000 dla SHA-2 oraz Whirlpool, co ma znaczący wpływ za ochronę zaszyfrowanych danych np. przed atakami brute-force.

Co istotne, zwiększony poziom zabezpieczeń nie wpływa na szybkość szyfrowania/deszyfrowania danych. Może on natomiast wydłużyć czas montowania takiego kontenera w programie. Warto zwrócić uwagę, że chociaż VeraCrypt bazuje na TrueCrypcie to oba programy stosują partycje w różnych formatach, które nie są ze sobą kompatybilne.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prostota użytkowania
Błędy w wersji 1.22, Długi czas weryfikacji hasła
ocena użytkownika

Aplikacja jest bardzo rozpoznawalna i znana. Problemem ostatnich miesięcy jest wersja 1.22 która nie pozwala na instalację aktualizacji Windows 10 build 1803. Jest rozwiązanie w wersji 1.23 Beta1 jednak jak dobrze wiadomo rozwiązań Beta nie stosuje się produkcyjnie. Dodatkowym minusem to bardzo długi czas weryfikacji podanego hasła.

10.07.2018 13:29 | Recenzja do wersji 1.22
Interfejs jak w truecrypt, prostota
Czas pokaże
ocena użytkownika

prawdopodobnie godny następca truecrypt'a.
Na razie tego używam, zobaczymy co będzie w przyszłości. Jakie będą doniesienia na temat jego bezpieczeństwa

03.05.2016 14:11 | Recenzja do wersji 1.17