Vozilla: elektryczne samochody na minuty we Wrocławiu od listopada

Vozilla: elektryczne samochody na minuty we Wrocławiu od listopada19.10.2017 13:00
Vozilla: elektryczne samochody na minuty we Wrocławiu od listopada

Już 4 listopada we Wrocławiu ruszy innowacyjna miejska wypożyczalnia samochodów na minuty. Pomysł jest o tyle ciekawy, że do dyspozycji Wrocławian będzie 200 samochodów elektrycznych Nissan Leaf – zupełnie bezemisyjnych i niemal bezgłośnych. Do tego kierowcy dostaną do dyspozycji dedykowane dla Vozilli miejsca parkingowe, prawo do jazdy po buspasach i ciekawie zapowiadającą się aplikację mobilną, która znacznie ułatwi korzystanie z wypożyczalni.

Pożyczanie samochodów będzie się odbywać za pomocą aplikacji na Androida i iOS-a. Zarejestrowany użytkownik będzie mógł na mapie zobaczyć, gdzie w pobliżu znajdują się wolne samochody i sprawdzić poziom naładowania, a więc zasięg każdego z nich. Jeden z nich będzie można zarezerwować na 15 minut i w tym czasie przemieścić się do niego i ewentualnie spakować swoje bagaże. Nie mamy do dyspozycji żadnego kluczyka – samochód otworzymy i zamkniemy z poziomu aplikacji. W pojazdach znajdują się rejestratory, mające ułatwić działania w razie ewentualnego wypadku, ale nie ma żadnych kamer ani innych urządzeń, które naruszałyby prywatność użytkowników. Warto też dodać, że samochody są w pełni ubezpieczone i kierowca nie musi się przejmować w razie ewentualnej stłuczki.

350205752465713089

Warto tu dodać kilka słów o tym, jak prowadzi się samochody Nissan Leaf. Auto włączamy przyciskiem, kokpit jest w pełni elektryczny, a skrzynia biegów ma tylko trzy pozycje – do przodu, do tyłu i bieg jałowy. A jednak do sterowania nawiewami i radiem możemy używać klasycznych przycisków i pokręteł, a nie ekranu dotykowego, co dla wielu osób będzie plusem.

350205752465844161

Producent podaje, że auto rozwija prędkości do 144 km/h, co w mieście zupełnie wystarczy. Do setki przyspiesza w mniej niż 11 sekund i po krótkiej przejażdżce w okolicach wrocławskiego rynku stwierdziliśmy, że 109-konny Leaf świetnie radzi sobie w ruchu miejskim, nawet gdy trzeba dynamicznych przyspieszeń i nagłych hamowań. Modele z wypożyczalni mają dość ascetyczne wnętrze, ale możemy liczyć na klimatyzację, podgrzewane fotele i niezły system audio. Na mały bagażnik też nie można narzekać, ale pod tym względem w planach jest jeszcze lepsze rozwiązanie. Vozilla planuje udostępnić we Wrocławiu 10 samochodów dostawczych, z których będzie można skorzystać w razie przeprowadzki czy większych zakupów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Regulamin korzystania z wypożyczalni oczywiście zabrania celowego niszczenia pojazdów, ale jeśli zdarzy się, że auto zostanie ubrudzone w skutek zwykłego użytkowania, nie trzeba się o to martwić – obsługa wypożyczalni ma własną myjnię, gdzie zadba o ich czystość. Ponadto dzięki temu, że samochody zostały połączone z Siecią, zawsze będzie wiadomo, czy któryś z nich wymaga już ponownego ładowania. Zasięg Leafa 2018 według Nissana to 387 km na 40 kWh akumulatorze, a kolejne generacje mają jechać jeszcze dalej. Vozilla podaje, że zasięg jej nieco starszych Leafów to 250 km.

Po zakończeniu podróży można zostawić auto Vozilli w dowolnym miejscu, jeśli tylko nie utrudniamy dostępu do auta innym użytkownikom. Można więc parkować na ulicy pod blokiem, pod centrum handlowym i na dowolnym innym ogólnodostępnym parkingu. Co ciekawe, w wielu co bardziej zatłoczonych miejscach miasta znajdą się też oznaczone zielonymi trójkątami dedykowane miejsca dla samochodów z wypożyczalni.

Miejsca zostały już namalowane, a od 4 listopada Straż Miejska będzie pilnować, by parkowały na nich tylko uprawnione do tego auta. Zielonych miejsc jest już w sumie 200 w 57 punktach. W miarę rozwoju infrastruktury miejskiej na parkingach zostaną ponadto zamontowane czujniki, dzięki którym w aplikacji będzie można sprawdzić dostępność miejsc parkingowych. W planach jest wyposażenie w takie czujniki także ogólnodostępnych miejsc na parkingach w centrum Wrocławia.

350205752466237377
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Cennik wypożyczalni zapowiada się dość przyjaźnie. Minuta jazdy będzie kosztowała 1 zł, przy czym opłata będzie pobierana przez PayU z karty płatniczej użytkownika. Kartę należy oczywiście dodać w aplikacji, podobnie jak w analogicznych rozwiązaniach innych wypożyczalni. Autorski system firmy Enigma nie odbiega tu od ogólnie przyjętych standardów.

Co ważne, będzie można też zablokować samochód dla siebie, jeśli na przykład planujemy nim wrócić za niedługi czas. Usługa ta będzie kosztować 10 groszy za minutę, więc jeśli samochód ma czekać godzinę, zapłacimy za to 6 zł. Opłaty przy dłuższej jeździe (albo staniu w korkach) mogą wydawać się duże, ale jeśli porównamy je do kosztów ubezpieczenia i eksploatacji tradycyjnych samochodów w skali roku, nie jest wcale tak źle – za to o wiele wygodniej.

350205752466499521
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wprowadzenie ogólnodostępnych samochodów elektrycznych Leaf na ulice Wrocławia wiąże się z nie tylko z wygodą, ale też ekologią. Wczoraj Wrocław ponownie został zgłoszony w konkursie na Zieloną Stolicę Europy. Miasto kilka razy już odpadło w eliminacjach, ale takie zmiany, jak miejska wypożyczalnia zupełnie bezemisyjnych samochodów znacznie umacniają jego pozycję. Zobaczymy, jaki wpływ będzie mieć Vozilla na stan tutejszych korków i powietrza zimą.

350205752466696129

Wrocławianie już mogą zarejestrować się w wypożyczalni, korzystając z formularza na jej stronie. Potrzebne są oczywiście dane prawa jazdy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)