W App Store Apple ma władzę absolutną

W App Store Apple ma władzę absolutną

Wojciech Cybulski
09.03.2010 18:04

O tym, że Apple traktuje twórców oprogramowania dla swoich urządzeń dość autorytatywnie, wiadomo nie od dziś. Każdy kto udostępnia w App Store aplikacje dla iPhone'a, iPoda Touch lub iPada musi zaakceptować umowę licencyjną, jaka obowiązuje między nim a Apple. Treść tej umowy była dotychczas nieznana szerszej publiczności, gdyż jej publikowanie bez zgody Apple jest zabronione. Dzięki udostępnieniu w App Store aplikacji stworzonych przez NASA fundacja EFF zdołała upublicznić zapisy iPhone Developer Program License Agreement - NASA jako agenda rządowa jest bowiem zobowiązana do jej udostępnienia na podstawie amerykańskiej ustawy o wolności informacji.

Na co więc może pozwolić sobie Apple w relacjach z twórcami aplikacji? Zakres kompetencji jest niemal nieograniczony - zaczynając od prawa do usunięcia programu z App Store w dowolnej chwili bez podawania powodu takiego działania, kończąc na ograniczonej odpowiedzialności za podejmowane decyzje, za które twórcy aplikacji przysługuje rekompensata nie większa niż 50 dolarów. Co więcej Apple może odrzucić wniosek o przyjęcie aplikacji do App Store nawet jeśli spełni ona wszelkie wymogi formalne. Ponadto twórca takiego nieprzyjętego programu ma zakaz rozpowszechniania go poprzez konkurencyjne serwisy. W umowie znajdziemy także zapisy mówiące o obowiązku korzystania z udostępnionych narzędzi programistycznych jedynie zgodnie z przeznaczeniem i zakazie ingerowania w oprogramowanie stworzone przez Apple. Przykłady paragrafów o podobnym charakterze można by mnożyć.

Jak zauważa EFF, umowa między Apple a twórcą oprogramowania jest dość jednostronna i faworyzuje wyłącznie producenta iPhone'ów. Brak konkurencji w sposobie legalnej dystrybucji aplikacji dla mobilnych produktów Apple sprawia, że App Store stawia deweloperów na przegranej pozycji i niemożliwa jakąkolwiek walkę o swoje racje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)