W minionym tygodniu nie pisaliśmy o...

W minionym tygodniu nie pisaliśmy o...

03.10.2011 12:08, aktualizacja: 03.10.2011 13:40

Na poniedziałkowy poranek (a właściwie już prawie południe) znów przygotowaliśmy porcję wiadomości lżejszych, tym razem w większości ze świata nauki. Zapraszamy do lektury.

Małpa naciskając losowo klawisze maszyny do pisania przez nieskończenie długi czas na pewno napisze wybrane dzieło, na przykład „Otello” Williama Szekspira. Oczywiście nie mówimy tu o prawdziwej małpie, a o urządzeniu zdolnym do losowego generowania znaków przez bardzo długi czas. Jeden z wariantów tego twierdzenia postanowił sprawdzić Jesse Anderson, programista ze Stanów Zjednoczonych. Jego wirtualne małpy generują 9-znakowe ciągi, które są dopasowywane do dzieł Szekspira, aby je odtworzyć słowo po słowie. Małpy pracują w chmurze obliczeniowej firmy Amazon od 21 sierpnia i już otworzyły większość prac poety i dramaturga. Pierwszą z nich była „Skarga zakochanej”. Nie jest to pierwsza próba odtworzenia dzieł Szekspira przez programy komputerowe (ani przez prawdziwe małpy), ale ta ma szansę zostać zakończona w rozsądnym czasie, dzięki pominięciu interpunkcji i dopasowywaniu jedynie fragmentów, a nie całego utworu.

Na całym świecie panuje moda na konkursy typu „polub nas i wygraj”, które są prawdziwą plagą na Facebooku, Twitterze i wielu innych platformach społecznościowych. I zazwyczaj nie są one warte nawet jednego kliknięcia. Jednym z nielicznych wyjątków jest konkurs zorganizowany przez NASA na Twitterze. 150 osób wybranych z obserwujących @NASA między 5 a 7 października organizacja zaprosi na start łazika Curiosity, który będzie badał Marsa. Łazik zostanie wysłany 25 listopada, jeśli pozwoli na to pogoda. Wylosowani szczęśliwcy poza widowiskowym startem pojazdu kosmicznego będą mieli możliwość obejrzenia również Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego. W konkursie mogą rejestrować się osoby z całego świata, ale niestety NASA nie zapłaci za przelot i hotel, więc większości z nas pozostaje obejrzenie startu Curiosity za pośrednictwem Internetu.

Miłośnikom urządzeń z jabłuszkiem przyjdzie się pożegnać z gadżetem, który na zawsze zmienił sposób słuchania muzyki. Serwis 9to5Mac przeanalizował sprzedaż iPodów i wyniki analizy sugerują, że firmie Apple opłacałoby się zakończyć sprzedaż niektórych modeli kultowych odtwarzaczy. Do podobnych wniosków doszedł TUAW, według którego iPod Shuffle (najmniejszy i najtańszy) i obecny od przeszło dziesięciu lat na rynku iPod Classic wkrótce znikną z rynku, a ich miejsce zajmą po prostu iPhone'y.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)