W stronę Fall Creators Update: Windows 10 build 16226 to nie tylko efektowne UI

W stronę Fall Creators Update: Windows 10 build 16226 to nie tylko efektowne UI

W stronę Fall Creators Update: Windows 10 build 16226 to nie tylko efektowne UI
22.06.2017 12:25

Uczestnicy programu Windows Insider mogą już zaktualizowaćswoje Windows 10 do buildu 16226 – a warto to zrobić, gdyżkompilacja daje nam już niezły pogląd na to, jak będzie wyglądałWindows 10 Fall Creators Update. Projektanci interfejsu głowią sięnad tym, jak ożywić UI systemu. Znaleziona na to odpowiedź toefekt Reveal mający być teraz domyślną częścią wzornictwaFluent Design dla uniwersalnych aplikacji.

Zanim przejdziemy do wodotrysków, przyjrzyjmy się jednak zmianomw samym systemie. Oto najciekawsze nowości Windows 10 build 16226:

 • Usunięcie z systemu serwera protokołu sieciowego SMB1: pozostajetylko klient tego przestarzałego i niebezpiecznego rozwiązania, cooznacza, że nie połączymy się z komputerem z Windows 10 po SMB1,będziemy mogli jednak połączyć się z takiego komputera zestarymi urządzeniami.img=1165731949ff32916b6421d684806696-1024x472
 • Hyper-V doczekał się funkcji udostępniania maszyn wirtualnych:maszyna jest kompresowana do pliku z rozszerzeniem .vmcz. Wystarczyskopiować ten plik na inny komputer, jego podwójne kliknięciespowoduje zaimportowanie maszyny.
 • Pliki OneDrive na żądanie: to zamiennik wypełniaczy OneDrive,który po raz pierwszy pojawił się w buildzie 16215. Teraz pozwalaon lepiej kontrolować wszystkie pobierania w chmurze. Kiedy aplikacjapróbuje pobrać plik przechowywany w chmurze, system informujeużytkownika o tym, co jest pobierane, która aplikacja to robi, ijaki jest rozmiar pliku. Można zignorować powiadomienie, przerwaćpobieranie lub też zablokować aplikacji dostęp do plików wchmurze. img=25ed16093f9d314b459cf8547fc6daa4
 • Ulepszenia klawiatury dotykowej: pojawiła się możliwośćpisania kształtami w wielu językach – w tym wreszcie po polsku.Oczywiście trzeba mieć zainstalowaną paczkę językową wsystemie. Do tego dochodzi przewidywanie tekstu w tych nowychjęzykach oraz klawiatura dotykowa dla dla językówwschodnioazjatyckich, w tym ciekawy sposób szybkiego wpisywaniajapońskich pism sylabicznych. Klawiatura dotykowa lepiej terazobsługuje wklejanie tekstu ze schowka, wygodniej też zmienia sięjej ustawienia.
 • Usprawniona obsługa pisma ręcznego i interakcji z piórkiem:przewijanie piórem działa wreszcie w aplikacjach win32, ułatwionokasowanie słów, poprawiono wyświetlanie fontów.
 • Łatwiejsza aktywacja dźwięku przestrzennego Windows Sonic:wystarczy teraz podłączyć słuchawki, kliknąć prawym przyciskiemikonę w tacce systemowej i z menu kontekstowego wybrać dźwiękprzestrzenny.
 • Analiza wydajności GPU w menedżerze zadań: w zakładceWydajności menedżera można teraz zobaczyć obciążenie GPU dlakażdego komponentu (oddzielnie 3D, oddzielnie wideo, jak równieżwykorzystanie pamięci przez GPU. img=e750551b27fb9912b1ea0f877e310fdf-995x1024
 • Diagnostyka sieci Xbox Live: w Ustawieniach > Gry znajdziemyteraz panel Xbox Networking, pozwalający rozwiązać możliweproblemy z graniem w multiplayerze czy komunikacją głosową z innymigraczami.
 • Ulepszenia Ustawień: uporządkowano wyświetlanie wielu opcji,wprowadzono też możliwość kasowania poprzednich wersji Windowsa wpanelu Storage Sense – usunięty zostanie też katalog windows.old.Dodano też do Ustawień panel konfiguracji zdalnego pulpitu.
 • Emoji 5.0: w ramach starań o wyeliminowanie słowa pisanego zkomunikacji międzyludzkiej, wprowadzono do zestawu ikonek emojinajnowsze produkcje Unicode, w tym różne przekąski, dinozaury,wróżki i zombie. Zadbano też o poprawną politycznie różnorodność,płci i koloru skóry. img=5e96872f61a824326c66c810e62b3cc3-1024x618
 • Wyszukiwarka emoji: kombinacją klawiszy Windows + . możnaotworzyć panel emoji, w którym wystarczy pisać, by znaleźćodpowiednie emoji. Po zamknięciu panelu emoji oczywiście pozostaje.Póki co działa to tylko dla języka angielskiego. A wy co, wciążw 2017 roku używacie literek, zamiast piktogramów?

Kilka zmian wprowadzono do przeglądarki Microsoft Edge. Wciążjednak mamy wrażenie, że w Redmond nie bardzo rozumieją, na czympolega ergonomia w tej dziedzinie. I tak:

 • Ulepszono zamykanie kart: przycisk X ma być zawsze dostępny,nawet jeśli wyświetlane jest okno dialogowe. Tak samo oknodialogowe nie blokuje już dostępu do ustawień przeglądarki czylisty ulubionych.
 • Ułatwiono przenoszenie ciasteczek i ustawień z Google Chrome doMicrosoft Edge.
 • Wygodniej zapisywać strony do zakładek: miejsce docelowewybierane jest z drzewiastej, rozwijanej listy folderów, można teżedytować URL zakładki. img=e07555881fab505e99b6b25f749d8bb3-1024x849
 • Wyświetlarka dokumentów EPUB w Edge pozwala zapytać Cortanę ozaznaczony tekst, umożliwia też odręczne notatki piórkiem natekście. Dodano także synchronizację książek zakupionych przezWindows Store na wszystkich urządzeniach z Windowsem 10.

Czas na wyczekiwane wodotryski:

 • Efekt Reveal Highlight to interaktywna wizualizacja pozycjiwskaźnika na liście, która domyślnie jest wykorzystywana wwiększości kontrolek XAML, w tym ListView. Na poniższym obrazkumożemy też zobaczyć zastosowanie materiału akrylowego, którytworzy powierzchnie o częściowo przezroczystej teksturze.
 • Współdzielenie z menu kontekstowego eksploratora plików:wystarczy kliknąć na ikonce pliku prawym przyciskiem myszy, bypoprzez pozycję Udostępnij wysłać go aplikacjom trzecim.
 • Automatyczne generowanie napisów przez Narratora: sztucznainteligencja jest w stanie stworzyć opisy obrazków pozbawionychalternatywnego tekstu. Oczywiście przetwarzanie odbywa się wchmurze, trzeba mieć dostęp do sieci.
 • Kalkulator walutowy wbudowany w systemowy Kalkulator, działający też w trybie offline.
 • Lepsze wygładzanie fontów i bitmap przy powiększaniu za pomocąlupy.
 • Liczne ulepszenia trybu zmiksowanej rzeczywistości, w tym lepszamowa, obsługa headsetów, współpraca z Cortaną i nowy model teleportacji – szybkiego przenoszenia się po wirtualnejprzestrzeni.

Czekacie na Windows 10 Fall Creators Update, czyli aktualizacjędla upadłych twórców? Co byście chcieli zobaczyć w Windowsie 10,a co uważacie za kompletną porażkę z ostatnio wprowadzonychnowości? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)