W WordPressie 4.0 wszystko ładniejsze i przyjaźniejsze, ale poważnych zmian brak

W WordPressie 4.0 wszystko ładniejsze i przyjaźniejsze, ale poważnych zmian brak

W WordPressie 4.0 wszystko ładniejsze i przyjaźniejsze, ale poważnych zmian brak
05.09.2014 15:25

Zwykle przy zmianie wiodącego numeru wersji programu oczekujemy,że doszło w nim do poważnych zmian. Deweloperzy WordPressa, od latjuż najpopularniejszego systemu zarządzania treścią, nie wierząjednak w semantyczne wersjonowanie. Wydana właśnie wersja 4.0powinna nosić raczej numer 3.10 – nie ma w niej żadnychznaczących zmian. Nic w tym niewłaściwego, po prostu takąkonwencję numerowania przyjęli twórcy. W związku z brakiem zmianw rdzeniu CMS-a, automatyczna aktualizacja jest jak najbardziejmożliwa, powinna odbyć się bez żadnych zakłóceń.

Nowe wydanie, które otrzymało nazwę kodową „Benny”, nacześć jazzowego muzyka Benny'ego Goodmana, to przede wszystkimkolejne ulepszenia interfejsu użytkownika, czyniące z WordPressanajbardziej WYSIWYG-owy system zarządzania treścią spośróddostępnych na rynku. Dostajemy więc nowy widok Biblioteki Mediów,w którym miniaturki można oglądać w czytelnej postaci siatki(grid). Osoby korzystające z wizualnego edytora dostały podglądosadzanych multimediów – wystarczy wkleić URL klipu wideo np. zYouTube, by edytor wyświetlił jego obrazek. W edytorze przyklejonoteż belkę narzędziową, tak że przy przewijaniu zawartościokienka edycyjnego nie ucieka ono poza widoczny obszar.

Obraz

W ślad za nowym instalatorem skórek, wprowadzonym w wersji 3.9,WordPress 4.0 przynosi nowy instalator wtyczek. Jest on zgodny zobecnymi trendami, by wszystko prezentować jak w popularnychsklepach z aplikacjami. Dostajemy więc „kafelkową” listępolecanych czy popularnych rozszerzeń, możemy też zobaczyć listęwtyczek oznaczonych przez nas jako ulubione. Każdy z kafelkówzawiera krótki opis, przycisk instalacji, ocenę w pięciogwiazdkowejskali i, co jest nowością, ikonkę, po której można go łatwiejzidentyfikować. Ciekawostką jest zakładka beta testing,wyświetlająca wtyczki, które w przyszłości mogą stać sięczęścią samego WordPressa, rozwijane w ramach programudeweloperskiego Featuresas Plugins.

Obraz

Nie oznacza to, że nie wprowadzono żadnych zmian istotnych dlawebdeweloperów. Na liście ulepszeń i poprawek przedstawionych natrackerzeprojektu, zwraca uwagę znaczne rozbudowanie możliwościsortowania wpisów pobranych za pomocą metod klasy WP_Query.Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.4.0 przynosi także zaktualizowane wersje bibliotek jQuery iMediaElement, oraz oczywiście usuwa liczne bugi.

Jak zwykle aktualną wersję WordPressa 4.0 pobrać możemy zestronyprojektu. Przy okazji polecimy Wam bardzo przydatną wtyczkę domigrowania, duplikowania i tworzenia kopii zapasowych instancjiWordPressa, automatyzującą cały proces konfigurowania ustawieńdla nowej lokalizacji. Duplicator– darmowa wtyczka, zgodna z najnowszą wersją CMS-a, pozwalaskrócić ten proces do kilku minut.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)