Ważne zmiany dla użytkowników Neostrady

Ważne zmiany dla użytkowników Neostrady

Redakcja
27.11.2009 16:45

Przypominamy, że w przyszłym tygodniu - od 1 grudnia - u użytkowników Neostrady konieczna będzie zmiana ustawień sieciowych dotyczących wysyłania poczty e-mail.

Telekomunikacja Polska do tego kroku przygotowuje się już od kilku miesięcy. Jak możemy przeczytać na stronach operatora, ruch na najpowszechniejszym w przypadku poczty wychodzącej porcie 25 będzie od 1 grudnia całkowicie blokowany. W praktyce oznacza to, że od przyszłego miesiąca wysyłanie poczty z Neostrady przez ten port nie będzie możliwe, o ile nie zmieni się w ustawieniach klienta pocztowego portu na 587 lub, w zależności od serwera, 465. Zmiany dotyczą użytkowników wszystkich kont pocztowych na dowolnych serwerach, nie dotyczą jednak użytkowników korzystających z poczty w przeglądarce za pomocą interfejsu WWW (tzw. webmail).

Zmiana portu podyktowana jest koniecznością walki ze spamem. Sporą część niechcianej korespondencji generują bowiem boty i trojany rozsyłające niepożądane maile bezpośrednio z komputera nieświadomej ofiary - zmiana portu komunikacji z serwerami pocztowymi pozwoli zmniejszyć skalę tego zjawiska, bo komunikacja z serwerem pocztowym na portach 587 i 465 wymaga uwierzytelniania, a tego boty raczej nie są już w stanie zagwarantować.

Warto podkreślić, że zmiany w polskim prawie nakładają na usługodawców obowiązek odcinania od sieci osób rozsyłających - nawet nieświadomie - znaczne ilości niechcianych maili. Ponadto właściciele komputerów wysyłających spam muszą liczyć się z karą grzywny, toteż zaproponowane zmiany pozwolą ochronić sporą część użytkowników sieci.

O blokadzie portu 25 przez Telekomunikację Polską przypominamy nie tylko użytkownikom, ale także administratorom serwerów pocztowych. Jeśli Wasze serwery nie przyjmują połączeń na portach 587 lub 465, warto czym prędzej je do tego skonfigurować. W przeciwnym wypadku użytkownicy wychodzący z łącz Neostrady po 1 grudnia nie będa mogli wysyłać poczty.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)