Webowe czcionki w Photoshopie z dodatkiem Web Font

13.09.2011 16:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nasza baza programów wzbogaciła się o prawdziwą gratkę dla projektantów stron internetowych i aplikacji webowych korzystających z Photoshopa — darmowy dodatek Web Font.

Proces tworzenia strony internetowej często zaczyna się w Photoshopie. Czcionki jeszcze niedawno nie stanowiły problemu, gdyż na stronach używane były tylko te „bezpieczne” (obecne na wielu systemach operacyjnych, co daje duże szanse na wykonanie projektu wyglądającego wszędzie tak samo): Arial, Georgia, Times New Roman, Impact, Trebuchet, Verdana, Comic Sans, Courier lub Andale. Ale współczesne przeglądarki obsługują specyficzne tagi i czcionki osadzane na stronach (webfont), co znacznie poszerza możliwości wykorzystania czcionek w projekcie. Jednak wiele komercyjnych czcionek ma w licencji zapis pozwalający na używanie ich jedynie na stronach, bez możliwości umieszczania ich w innych materiałach… w tym również w pliku PSD z projektem. Często również zdarza się, że kupiona do projektu czcionka zostaje w dalszej jego fazie odrzucona, a takie zakupy nie podlegają zwrotowi.

W sukurs przyszła firma Extensis, która znana jest z rozwiązań do zarządzania czcionkami (Universal Type Server, Suitcase) i materiałami cyfrowymi (Portfolio). Ponadto, zeszłym roku Extensis uruchomił usługę WebINK, która pozwala na używanie na podglądach stron szerokiej gamy komercyjnych czcionek. Web Fonts to darmowy, dodatek do programu Adobe Photoshop, który umożliwia wybór czcionek dla projektu z biblioteki tysięcy czcionek magazynowanych w usłudze WebINK. Co za tym idzie, usługa umożliwia wykorzystywanie w projekcie czcionek jeszcze nie kupionych, lub których licencja nie pozwala na stosowanie w innych niż strony internetowe mediach.

Wtyczka Web Font jest przeznaczona dla wersji 5.1 Photoshopa lub nowszej. Można ją pobrać z naszego portalu dla systemu Windows i Mac OS X. Do poprawnego działania Web Font wymagane jest darmowe konto w usłudze WebINK. Należy także pamiętać, że wtyczka jest wciąż w fazie rozwojowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)