WebVR w goglach Samsung GearVR – przeglądarka w wirtualnej rzeczywistości

WebVR w goglach Samsung GearVR – przeglądarka w wirtualnej rzeczywistości

WebVR w goglach Samsung GearVR – przeglądarka w wirtualnej rzeczywistości
Oskar Ziomek
27.12.2016 18:57

Wirtualna rzeczywistość to stosunkowo nowy obszar rozwoju technologii. Swoich zwolenników zyskuje raczej powoli, nierzadko z powodu sprzętu, który do jej obsługi trzeba posiadać. Wydatek związany z goglami to początek – w zależności od konkretnego urządzenia, konieczne będzie również posiadanie odpowiednio wydajnych podzespołów komputera lub, jak w przypadku Samsung GearVR, telefonu z najwyższej półki.

Jak się okazuje, w praktyce ograniczeniem może być nie tylko sprzęt, ale również samo oprogramowanie. Aplikacji w pełni wykorzystujących VR jest nadal niewiele, zaś ich twórców przybywa powoli z uwagi na niewielką popularność całego rozwiązania.

W przypadku użytkowników sprzętu Samsunga, sytuacja może ulec w najbliższym czasie zmianie. W swojej najnowszej przeglądarce producent zastosował wsparcie dla technologii WebVR, by na goglach GearVR można było przeglądać strony internetowe z wykorzystaniem atutów wirtualnej rzeczywistości.

WebVR to technologia pozwalająca umieszczać treści VR bezpośrednio na stronach internetowych, tak by dotarły do użytkowników z poziomu przeglądarek. Korzystanie z niej na goglach Samsunga dotychczas nie było możliwe, jednak najnowsza kompilacja przeglądarki została do tego dostosowana i wykorzystuje WebVR 1.0. Pozwoli to – na przykład – szybko „rozejrzeć” się dookoła opisywanej scenerii, o ile jej panorama ze wsparciem dla VR została osadzona w tekście artykułu przyrodniczego.

Po wykryciu przez przeglądarkę treści związanych z wirtualną rzeczywistością, wystarczy wsunąć telefon do gogli, by ją wyświetlić
Po wykryciu przez przeglądarkę treści związanych z wirtualną rzeczywistością, wystarczy wsunąć telefon do gogli, by ją wyświetlić

Przy okazji aktualizacji, Samsung udostępnił również wsparcie dla obsługi urządzeń USB OTG. Od teraz wystarczy podpiąć pendrive’a z ulubionymi zdjęciami lub filmami i przeglądać je z wykorzystaniem GearVR. Do zawartości podpiętego dysku dostaniemy się z poziomu nowej zakładki w eksploratorze plików.

Eksplorator plików potrafi teraz korzystać z urządzeń USB OTG
Eksplorator plików potrafi teraz korzystać z urządzeń USB OTG

Nowością jest także możliwość samodzielnego wybrania fotografii na tło przeglądarki. Zdjęcia zaczerpnąć można z istniejącej bazy amerykańskiej firmy OTOY – każda fotografia to panorama 360 stopni, która z pewnością będzie się ciekawie prezentować.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)