Weryfikacja dwuetapowa konta Google. Zobacz, jak ją skonfigurować

Weryfikacja dwuetapowa konta Google. Zobacz, jak ją skonfigurować

Google zachęca do włączenia 2FA
Google zachęca do włączenia 2FA
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
21.05.2021 12:51

Weryfikacja dwuetapowa, która gwarantuje bezpieczniejsze logowanie w sieci, lada moment będzie domyślnie stosowaną metodą uwierzytelniania przez Google. Można z niej jednak korzystać od dawna, konfigurując ją we własnym zakresie wcześniej.

Na początku maja Google zapowiedział, że z myślą o bezpieczeństwie użytkowników niebawem będzie domyślnie sugerować korzystanie z weryfikacji dwuetapowej. Wciąż będzie można z niej zrezygnować, ale konieczne będzie zagłębienie się w opcje. Z pewnością nie każdy się na to zdecyduje i docelowo przyczyni się to do zwiększenia liczby osób korzystających z tej metody uwierzytelniania.

Weryfikacja dwuetapowa, inaczej dwuskładnikowa lub w skrócie 2FA, to zastosowanie dodatkowej metody sprawdzenia użytkownika (poza loginem i hasłem), najczęściej opierająca się na wykorzystaniu czegoś, co ma, czyli w tym przypadku smartfonu. Poza podaniem poprawnych danych logowania, użytkownik musi dodatkowo zatwierdzić swoją tożsamość w skonfigurowanym wcześniej smartfonie czy przepisać kod z SMS-a, jak podczas potwierdzania operacji bankowych.

Pozwala to znacznie zmniejszyć liczbę włamań na cudze konta. Atakujący, nawet jeśli pozna pełny login i hasło swojej ofiary, nie dostanie się bowiem na jej konto bez fizycznego dostępu do smartfonu. Ten z kolei, swoją drogą, najpewniej jest dziś dodatkowo zabezpieczony biometrią, a przynajmniej hasłem, co stanowi dodatkową barierę dostępu.

Konto Google i weryfikacja dwuetapowa

Aby skonfigurować weryfikację dwuetapową dla konta Google, w praktyce wystarczy odwiedzić tę stronę i postępować według wskazówek kreatora. W pierwszym kroku użytkownik będzie mógł wskazać, na którym swoim urządzeniu będzie chciał odbierać komunikaty związane z 2FA (oczywiście o ile posiada np. smartfon z Androidem i jest zalogowany na to samo konto Google).

Kreator uwierzytelniania dwuetapowego zaczyna się od wyboru metody weryfikacji
Kreator uwierzytelniania dwuetapowego zaczyna się od wyboru metody weryfikacji© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Alternatywnie do uwierzytelniania konta Google można skorzystać z klucza bezpieczeństwa lub kodów, które trafią do użytkownika w formie SMS-ów lub będą odczytywane w trakcie połączenia głosowego. Wybór najwygodniejszej metody zależy tutaj od preferencji użytkownika. Po pierwszym, próbnym potwierdzeniu swojej tożsamości, użytkownikowi pozostaje jeszcze wskazanie opcji zapasowej.

Wybór alternatywnej metody odzyskiwania konta
Wybór alternatywnej metody odzyskiwania konta© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Jeśli wcześniej wybrano potwierdzenie konta Google w urządzeniu z Androidem, teraz można wskazać kody SMS-owe lub telefoniczne, a alternatywnie skorzystać z kodów zapasowych, które Google wygeneruje specjalnie dla danego konta. Pozwolą się do niego dostać w sytuacjach awaryjnych, jeśli inne metody weryfikacji okażą się nieskuteczne.

W przypadku wyboru metody SMS-owej, konieczne jest jeszcze przepisanie kodu, który zostanie wysłany do użytkownika. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, na tym etapie konfiguracja weryfikacji dwuetapowej konta Google jest zakończona.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)