WhatsApp ma problem z czatami. Sprawdź, czy korzystasz z bezpiecznej wersji

WhatsApp ma problem z czatami. Sprawdź, czy korzystasz z bezpiecznej wersji

WhatsApp ma problem z grupowymi czatami, fot. Pixabay
WhatsApp ma problem z grupowymi czatami, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
17.12.2019 15:45, aktualizacja: 18.12.2019 15:25

WhatsApp ma lukę bezpieczeństwa, przed którą można się zabezpieczyć jedynie poprzez instalację najnowszej wersji aplikacji. Zarówno w przypadku Androida, jak i iOS-a, starsze wersje komunikatora niewłaściwie obsługują czaty grupowe, przez co można się narazić na konieczność reinstalacji aplikacji.

Problem został zauważony przez badaczy z firmy Check Point, a opisany przez serwis Softpedia. W WhatsAppie znaleziono lukę, którą można wykorzystać do wymuszenia zamknięcia aplikacji, a w praktyce jej zapętlenia.

Jeśli często korzystasz z WhatsAppa i boisz się o powstające co jakiś czas luki, zaopatrz się w odpowiedni antywirus, który je „załata”.

Atakujący będący jednym z członków czatu grupowego musi jedynie wysłać odpowiednio przygotowaną treść, aby komunikator u wszystkich pozostałych wyłączył się i w praktyce nie pozwolił już ponownie włączyć. Całość zobrazowano na krótkim filmie.

Numer wersji WhatsAppa można sprawdzić w ustawieniach.
Numer wersji WhatsAppa można sprawdzić w ustawieniach.

Warto mieć na uwadze, że zmuszenie użytkownika do reinstalacji aplikacji może w wielu przypadkach oznaczać także pozbycie się historii rozmów. Ta nie jest zapamiętywana w chmurze, póki użytkownik nie zdecyduje się aktywować półśrodka pod postacią kopii zapasowej na Dysku Google. WhatsApp potrafi ją cyklicznie wykonywać sam, jednak nie jest to typowe zapamiętywanie historii w czasie rzeczywistym, jak choćby w przypadku Facebook Messengera.

W przypadku Androida, opisywany błąd dotyczy wszystkich wersji WhatsAppa starszych od 2.19.360, zaś na iOS-ie problem mają wyłącznie użytkownicy WhatsAppa starszego od 2.19.120. Numer wersji można sprawdzić, zaglądając do Ustawień i zakładki Pomoc. WhatsApp jest dostępny do pobrania z naszego katalogu.

Aktualizacja, godz. 18:10

Jak słusznie zwrócili uwagę nasi czytelnicy, problem zapętlonego WhatsAppa można również próbować rozwiązać poprzez wymuszenie aktualizacji z poziomu Sklepu Play bez uprzedniego odinstalowywania programu. W ten sposób problem najprawdopodobniej zniknie, a lokalna historia rozmów nie powinna zostać utracona – nawet, jeśli nie jest włączony backup.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)