WhatsApp nie będzie płatny. Wraca "łańcuszek" znany co najmniej od dwóch lat

WhatsApp nie będzie płatny. Wraca "łańcuszek" znany co najmniej od dwóch lat

WhatsApp nie będzie płatnym komunikatorem, fot. Pixabay
WhatsApp nie będzie płatnym komunikatorem, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
08.01.2021 14:30

WhatsApp nie będzie płatny, a rozpowszechniane informacje na ten temat mają swoje źródło w zmyślonym "łańcuszku" rozsyłanym przez samych użytkowników komunikatora – ostrzega Eset. Chodzi o fałszywą wiadomość, w której ktoś sugeruje, że WhatsApp będzie pobierać opłatę w wysokości 0,01 dolara za każdą wysłaną wiadomość, ale istnieje sposób, by temu zapobiec.

Użytkownicy nieświadomi realiów działania komunikatorów i idei łańcuszków tego rodzaju, mogą z łatwością uwierzyć w informacje zawarte w wiadomości. Te nie mają jednak jakiegokolwiek potwierdzenia w faktach, a cały proceder jest tylko wprowadzaniem kolejnych osób w niepewność. Łańcuszek ten znany jest od co najmniej od 2019 roku.

Z treści widomości krążącej po WhatsAppie wynika, że rzekomych opłat można uniknąć, udowadniając, że jest się zapalonym użytkownikiem. W tym celu tę samą wiadomość należy przesłać dalej do kolejnych 10 osób (a to swoją drogą za jednym razem nie jest to już możliwe, bo WhatsApp wprowadził w tym zakresie ograniczenia). Po przekazaniu wiadomości logo programu ma się zmienić na niebieskie – choć jest to oczywiście tylko pakiet zmyślonych informacji.

"Łańcuszek to mechanizm znany od bardzo dawna. Ta akcja napędza się sama, a użytkownicy stali się narzędziami w rękach spamerów" – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET. "Oszuści zaserwowali im mocno wiarygodną treść. Wątek opłat wzbudza zainteresowanie, a nowy rok dodatkowo uprawdopodobnia kwestię ewentualnych zmian. Ostrożność powinien przede wszystkim wzbudzić kanał dystrybuowania informacji. Żadna aplikacja nie informuje o zmianach za pośrednictwem komunikatów rozsyłanych przez innych użytkowników i nie zmusza ich do propagowania tej treści w zamian za zwolnienie z opłat" – dodaje.

Jeśli dostałeś taką wiadomość, po prostu na nią nie reaguj. WhatsApp nie wprowadza w najbliższym czasie żadnych opłat, a gdyby to robił – nie informowałby o tym swoich użytkowników pocztą pantoflową, sugerując przy okazji możliwość uniknięcia opłat. Innym tematem jest zmieniający się niebawem regulamin – tutaj dużego wyboru już nie ma.

WhatsApp na Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)