WhatsApp, Signal i Telegram zbanowany? Używany będzie komunikator lokalnej firmy

WhatsApp, Signal i Telegram zbanowany? Używany będzie komunikator lokalnej firmy

Komunikator Threema
Komunikator Threema
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Przemysław Juraszek
08.01.2022 09:55

Szwajcarscy żołnierze dostali zakaz wykorzystywania komunikatorów WhatsApp, Signal i Telegram do celów służbowych. Jako alternatywę dostaną opłaconą subskrypcję rozwiązania z rynku krajowego.

Jak podaje portal Swissinfo.ch powodem zbanowania powyższych komunikatorów jest zmiana polityki bezpieczeństwa danych. Epidemia Covid-19 pokazała braki w bezpiecznym przepływie informacji pomiędzy jednostkami, co potwierdził jeden z rzeczników armii w agencji informacyjnej Keystone-SDA.

Aktualnie najpopularniejszym komunikatorem w Szwajcarii pośród osób w wieku od 16 do 64 lat jest WhatsApp. Ten tak samo jak szybko rosnące alternatywy pokroju Signala bądź Telegrama podlegają pod prawo amerykańskie, gdzie tzw. Cloud Act zmusza tamtejsze firmy do udostępniania danych organom ścigania na podstawienie uzasadnionych żądań niezależnie od miejsca lokalizacji serwerów.

Z tego względu szwajcarscy żołnierze zaczną wykorzystywać komunikator Threema. Firma została wybrana dlatego, że jej siedziba znajduje się w Szwajcarii i z tego powodu nie podlega pod inną jurysdykcję prawną.

Komunikator Threema jest płatny, ale koszt jego użytkowania zostanie zwrócony przez Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu. Krytycy jednak twierdzą, że przynajmniej na razie nie ma planów sankcji dla członków armii, którzy nadal będą korzystać z innych komunikatorów.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)