Wi-Fi 6 trafi do milionów smartfonów. Trwa program certyfikacji Wi-Fi Alliance

Wi‑Fi 6 trafi do milionów smartfonów. Trwa program certyfikacji Wi‑Fi Alliance

Producenci czipów Wi-Fi 6 testują coraz więcej układów, fot. Getty Images
Producenci czipów Wi-Fi 6 testują coraz więcej układów, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
05.11.2019 12:04

W przyszłym roku na rynku pojawi się cała masa smartfonów z Wi-Fi 6. Chodzi o nowy standard Wi-Fi oznaczany także jako 802.11ax, który jest szybszy i bardziej energooszczędny od obecnego Wi-Fi 5. Producenci czipów na potęgę testują nowe urządzenia.

Jak wynika z doniesień DigiTimes, producenci czipów tacy jak Qualcomm, MediaTek oraz Realtek znacznie zwiększyli swoje działania związane z testami i certyfikacją urządzeń Wi-Fi 6. Według przytaczanych szacunków, w 2020 roku na rynku ma się pojawić nawet 200 milionów smartfonów, które zostaną wyposażone w moduły umożliwiające łączność z Wi-Fi 802.11ax.

Program certyfikacji został uruchomiony przez Wi-Fi Alliance w połowie września i już wtedy zwracano uwagę na zbliżający się do sklepów napływ sprzętów z nowym oznaczeniem. Wi-Fi 6 jest bowiem istotne nie tylko z punktu widzenia wydajności. Jeszcze w ubiegłym roku zwracano uwagę, że uproszczone nazewnictwo ma pomóc kupującym.

Niewątpliwą zaletą Wi-Fi 6 jest jednak także szybkość. Teoretyczny maksymalny transfer wynosi tu 9,6 Gb/s. W praktyce osiągnięcie takich wyników z pewnością będzie trudne. Trzeba oczywiście także pamiętać o konieczności wyposażenia się we właściwy router. Pierwsze modele zgodne z Wi-Fi 6 już pojawiają się na rynku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)