Więcej rdzeni w procesorach Intel Core. Wydajność stoi w miejscu, co więc zostało innego?

Więcej rdzeni w procesorach Intel Core. Wydajność stoi w miejscu, co więc zostało innego?

Więcej rdzeni w procesorach Intel Core. Wydajność stoi w miejscu, co więc zostało innego?
16.09.2016 15:56

Wczoraj Intel na swoim blogu technologicznym poinformował,że nowe procesory Kaby Lake (7. generacja Core) sądziesięciokrotnie szybsze od procesorów Core 1. generacji(Lynnfield). Tej deklaracji nie towarzyszyły żadne konkrety. Niewiemy, co i jak mierzono, że osiągnięto ten oszałamiający wynik,stojący w całkowitej sprzeczności ze wszystkim, co wiemy oślamazarnym tempie przyrostu wydajności procesorów x86. Dośćpowiedzieć, że z naszych testów (m.in. Scimark i cRay) wynikało,że realny wzrost wydajności między 1. a 6. generacją Core wynosico najwyżej 35%. I raczej cudów już zapowiedziane kolejnegeneracje Core tu nie uczynią. Wydajność rdzeni rośnie znaczniewolniej, niż koszt ich projektowania i wytwarzania. Co można więczrobić? Może pomoże więcej rdzeni?

Od czasu premiery Lynnfieldów w 2008 roku, konfiguracjaprocesorów Intel Core wygląda podobnie. Na szczycie listystandardowych odmian desktopowych jak i laptopowych procesorówznajdowaliśmy wersje z czterema rdzeniami. Ich wydajność pozwalałazłośliwcom wyśmiewać tych, którzy wybrali ośmiordzeniowce AMD zserii FX, a które mimo to nie były w stanie nawiązać jakiekolwiekwalki z czterordzeniowcami Intela. „Wincyj rdzeniuf” stało sięzłośliwym memem, który na dobre wpisał się w subkulturę IT.

Obraz

Dla tych, którzy potrzebowali od Intela większej liczby rdzeni,np. montażystom wideo, były oczywiście Xeony czy procesory Core zserii Extreme Edition, mające nawet osiem rdzeni/szesnaście wątków– była to jednak rynkowa nisza, cztery rdzenie miały wystarczaćprawie każdemu, tym bardziej że w wersji z HyperThreadingiemobsługiwały one osiem wątków.

Obraz

Ze zdobytego przez redaktorów Overclock3D harmonogramu Intela, masię to zmienić. Wraz z zapowiadanymi na 2018 rok procesorami CoffeeLake, mającymi być odświeżeniem wykonanych w litografii 10 nmprocesorów Cannon Lake, pojawić się mają po raz pierwszy w seriiH procesory nawet sześciordzeniowe. Oczywiście będą oneprzeznaczone wyłącznie dla najbardziej wydajnych systemów, wsegmence 45-watowego TDP. Wraz z nimi produkowane będą wciąż napotrzeby niższych TDP (15 W i 4,5 W – serie U i Y) procesoryCannon Lake.

Obraz

Gdzie te sześciordzeniowe procesory miałyby się znaleźć?Teraz możemy tylko spekulować. Można sądzić, żeminiaturyzacyjny postęp w litografii 10 nm pozwoliłby upchnąć dwadodatkowe rdzenie w procesorach Core i7, a więc z HyperThreadingiem,przy zachowaniu TDP na poziomie 45 W, być może zobaczylibyśmy teższeściordzeniowce bez HyperThreadingu, oferowane jako Core i5.

Dla zwykłego użytkownika nie będzie to jednak miało wielkiegoznaczenia. Pęd w stronie zwiększania liczby rdzeni CPU wurządzeniach mobilnych nie przyniósł konkurentom iPhone’ajakichś oszałamiających sukcesów. Choć Mediatek oferuje dziśnawet dziesięciordzeniowe czipy Helio, w wydajności dla aplikacjiustępują one raptem dwurdzeniowym czipom Apple A9. Nie mapraktycznie oprogramowania, które efektywnie wykorzystałoby wtypowych zastosowaniach wielordzeniowe architektury.

Dla Intela jednak, firmy, która skazana jest dziś na koszmarkonkurowania z samym sobą, to przynajmniej będzie możliwośćzademonstrowania, że jakiś realny postęp w wydajności(przynajmniej wielordzeniowej) procesorów x86 jeszcze jest możliwy.Na pewno nie będzie to jakieś wydumane 1000%, niemniej jednak cośtym wszystkim, którzy pracują na czipach Ivy Bridge i nowszychtrzeba pokazać, by otworzyli portfele. Czemu nie więcej rdzeni?Mogłoby to zainteresować przede wszystkim graczy, liczących naefektywniejsze wykorzystanie wielowątkowych obciążeń w DirectX12.

Uważni Czytelnicy przypomną oczywiście o zapowiadanych naprzyszły rok procesorach AMD z rdzeniami Zen, które miałybyprzynieść nawet rekordowe 32 rdzenie. Dziś jednak jestzdecydowanie za wcześnie na ich ocenę, ze względów marketingowychwątpimy też, czy AMD zdoła z nimi szybko wejść na rynekwydajnych laptopów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)