Wiedźmin 3 i GTA V ruszyły na Linuksie – teraz czas na poprawki w Wine

Wiedźmin 3 i GTA V ruszyły na Linuksie – teraz czas na poprawki w Wine

Wiedźmin 3 i GTA V ruszyły na Linuksie – teraz czas na poprawki w Wine
16.03.2017 00:02

Dwa tygodnie temu przyglądaliśmy się temu, co środowisko Winemożedać wszystkim tym, którzy zainteresowani są uruchamianiem gierna DirectX 11 – i nie mają Windowsa. Dziś już można powiedziećśmiało, że wydana wówczas wersja 2.3 Wine przyniosła ogromnypostęp. Wiedźmin 3 stał się na Linuksie grywalny. Jasne, wielejest usterek i artefaktów, lecz teraz to już kwestia „wyklepywania”konkretnych błędów, tak samo jak to było kiedyś z grami naDirectX 9.

Przypomnijmy: wraz z Wine 2.3 otrzymaliśmy m.in. ulepszeniamechanizmu CSMT, który pozwala zachować poprawną kolejnośćrysowania sceny przy bezpośrednim wywoływaniu poleceń OpenGL bezczekania na ich wykonanie. Po tym, jak skompilowane wersje Wine 2.3staging trafiły do repozytoriów, można było sprawdzić, copotrafią. Zobaczcie to wideo przygotowane przez Piotra Małkowskiego.Jego konfiguracja sprzętowa to procesor AMD FX 6300, 16 GB RAM,grafika GeForce 750 Ti, a system to Linux Manjaro.

[PL] Gry Linux: Wiedźmin 3 pod wine 2.3 staging

Jak widać, wydajność jest niezła, a choć usunięciewszystkich błędów grafiki zajmie pewnie z kilka miesięcy, tomożna być już pewnym, że Wiedźmin 3 stanie się dostępny dlalinuksowych graczy, a być może także i dla tych, co korzystają zmacOS-a (choć tam z OpenGL-em jest gorzej niż na Linuksie).

Spory postęp osiągnięto w innej sławnej grze, GTA V. Grafikawreszcie jest poprawnie rysowana na ekranie, zagrać jednak niezagramy, próba sterowania ruchem postaci zamraża grę, możnajedynie rozglądać się myszą i strzelać. Ponownie jednak, niejest to już jakaś fundamentalna przeszkoda, kolejne wersje Winepowinny przynieść oficjalne wsparcie.

Obraz

W pełni grywalny stał się za to Overwatch Blizzarda. Co prawdawbrew temu, co autor poniższego wideo pisze, to raczej nie jest 60FPS, wykorzystano też mocną konfigurację sprzętową z GeForce 980Ti, ale w porównaniu do wyników sprzed kilku miesięcy widzimyponad dwukrotny wzrost wydajności – a to dopiero początekoptymalizacji.

Overwatch on Linux 60 fps (Wine Staging 2.3 + OW patches)

To nie wszystkie atrakcje, jakie czekają w najbliższychmiesiącach na linuksowych graczy. Deweloperzy obiecują jużniebawem porządne wsparcie dla gamepadów Xboksa 360 w uruchamianychprzez Wine grach – dzięki użyciu biblioteki xinput w tymśrodowisku będą one działały od razu po podłączeniu, bezkombinowania z narzędziem xbox360ce.exe, bibliotekami .dll izaklinania rzeczywistości, by to zadziałało.

Na windowsowych grach to wszystko się nie skończy. Valvedotrzymuje obietnicy uczynienia z Linuksa platformy, któramożliwościami i wydajnością dorówna Windows. Operator sklepuSteam ostatnio zatrudnił wieloletniego dewelopera serwera grafikiX.org do swojej grupy pracującej nad opensource’owymi sterownikami– i wciąż szuka nowychludzi, szczególnie ekspertów od optymalizacji shaderów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)