Lista 10 tekstów, bez których byłbym znacznie głupszy

Wielu ludzi bardzo lubi się chwalić tym, ile wysiłku włożyli w osiągnięcie rzeczy, z których są szczególnie dumni. Przedstawiają oni często życie jako toczoną samodzielnie bitwę z wrogim losem, bitwę rzecz jasna spektakularnie wygraną. Jej efektem ma być wyrwanie ze szponów niesprawiedliwego świata jakiegoś trofeum, materialnego lub nie, za którego posiadanie należą się im wyrazy uznania i splendor.

Nie podzielam tej preferencji. Głęboko wierzę, że zdecydowana większość "osiągnięć" w życiu to w znacznej części kwestia szczęścia.

Instalator OpenBSD: mikroskopijny wyjątek w morzu software'owej opuchlizny

Jak być może niektórzy pamiętają, poza zmywaniem naczyń w Redakcji, jestem też administratorem-wdrożeniowcem. Zajmuję się przygotowywaniem i obsługą platform automatycznych instalacji systemów Windows Server i Red Hat Enteprise Linux. Dotyczy to zarówno modeli bezstanowych (mądra nazwa na tępą kopię zawartości dysków), jak i - przede wszystkim - "bardzo stanowych", czyli nienadzorowanych instalacji sieciowych. Obrazy WIM, pliki odpowiedzi Kickstart, WSUS, Cobbler, pakiety MSI oraz RPM i tak dalej.

Ruletka z Windows Update, czyli nawet ja czasem tracę cierpliwość

Należę do użytkowników, których trudno nazwać "fanbojami" lub "ewangelizatorami" (choć dzieje się to notorycznie), używam przekroju systemów, starając się dostosowywać je do scenariuszy, w których ich potrzebuję. Mam wiele maszyn, fizycznych i wirtualnych, na których zainstalowana jest moja ukochana Fedora, ale na pulpicie nie ruszam się nigdzie poza Windows (z WSL). Nawet macOS czasem wchodzi mi w drogę. Wynika to z tego, że większość rzeczy ściśle użytkowych najszybciej wykonuję właśnie na Windows. Moje wieloletnie przyzwyczajenia, przyspawające mnie do

O mrocznych czasach sprzed standardu USB

Dzisiejszy standard USB, którego akronim rozwija się do „Universal Serial Bus”, wcale nie jest taki „Universal”, jak wielu z nas by chciało. Powoli rosnąca liczba wariantów gniazd, jak wersje mini i micro, otrzymała towarzystwo w postaci rosnącej liczby kabli, zgodnych z USB-C. Niektóre z nich pozwalają tylko ładować, niektóre przesyłać dane i ładować (ale powoli), a niektóre potrafią robić i jedno i drugie. Są też takie, które są tylko reklamowane jako kable do wszystkiego, bo ich podpięcie do gniazda Thunderbolt 3 kończy się małym pożarem.

Sklep z wirusami, czyli Malware as a Service

Gdy w kwietniu zostałem uraczony arbuzowym wirusem, wykorzystującym sprawdzone, acz głupie metody rozpowszechniania, zacząłem się zastanawiać jak duża jest inwestycja czasu, który trzeba poświęcić celem stworzenia kodu biorącego udział w takiej kampanii. Początkowo mogłem polegać wyłącznie na oględnych i dość zgrubnych szacunkach, ale dalsza analiza otrzymanego mailem „prezentu” pozwalała zbliżyć się odrobinę do odpowiedzi.

Dwudziestoletnie demo gry Pokémon Gold w końcu odnalezione! Właściciel zmarł

Świat graczy ekscytuje się obecnie nowymi informacjami promocyjnymi na temat nadchodzących gier Pokemon Let’s GO! Jest to dla mnie szczególnie frustrujące odkąd mój 3DS postanowił dostać raka baterii i rozłączać się przy każdym silniejszym przemieszczeniu. Obecnie, jeżeli działa na niego siła inna niż mg, postanawia resetować zegar i po chwili ciemności powracać do ekranu startowego. Z utraconym sejwem. 

Nie pamiętam, do czego służy Facebook

Wedle dzisiejszych norm, uzyskałem stały dostęp do internetu dość późno, bo dopiero w gimnazjum. Choć było to dopiero kilkanaście lat temu, sieć wyglądała wtedy znacząco odmiennie. Identycznym była jednak prędkość, z jaką można było zostać obywatelem internetu – okres adaptacji zajmował bowiem kilka dni, a surowe konwenanse i netykieta należały dawno do przeszłości. Internetowa socjalizacja przebiegała w Polsce wtedy głównie na forach i blogach, a jedynym medium o wysokiej prędkości były komunikatory internetowe. Hybrydowe media społecznościowe, jak MySpace, miały problemy z przebiciem.

Leniwi cyberprzestępcy, czyli co znalazłem dziś w skrzynce

Mamy rok 2018. Czas, w którym polimorficzne, niewykrywalne, przenośne trojany szyfrujące dyski, ukrywające się w rootkitach UEFI pozostają niezauważone, przejmują tysiące urządzeń Internetu Rzeczy, paraliżują infrastrukturę, a żądając okupu potęgują i tak gigantyczne straty, wpędzając nas w nieprzerwany cykl coraz potężniejszego chaosu, tym bardziej przerażającego w świetle coraz lepszej algorytmiki sztucznej inteligencji....

Nie.

Absolutnie nie.

Ekspresowy przewodnik kupującego na rok 2018

Wśród tuzinów premier, okazji i konkursów oraz w świetle potężnej oferty sklepów z elektroniką użytkową, coraz trudniej podjąć decyzję dotyczącą wyboru nowego sprzętu. Aby ułatwić zakupy elektroniczne w roku 2018, przygotowałem niniejszy przewodnik. Mam nadzieję, że okaże się przydatny.

Jaki kupić telefon?

Dowolny.

A dokładniej mówiąc, dowolny telefon z firmy, która nie zajmuje się jedynie naklejaniem logotypu na no-name'y (jak KRUEGER UND MATZ) i ma pomoc techniczną, która mówi po angielsku bez użycia translatora.

Przewodnik Hipstera — ironicznym okiem na elektronikę

Od lat nie kupujemy elektroniki, żeby rozwiązać jakiś doraźny problem techniczny. Pięcio-, ośmio-, a czasem nawet dziesięcioletnie pecety okazują się zupełnie wystarczające do codziennych zastosowań, a odkąd smartfony przestały makabrycznie zwalniać po kilku miesiącach, nie musimy nawet wymieniać telefonów. Informacje o krytycznych lukach bezpieczeństwa, wynikających z niedopatrzeń projektowych samego sprzętu, również nie przemawiają do ludzi na tyle, żeby zmotywować ich do wymiany urządzeń.