Wieża Babel dla wszystkich użytkowników Windows: wypróbuj Skype Translatora

Wieża Babel dla wszystkich użytkowników Windows: wypróbuj Skype Translatora

13.05.2015 01:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chcecie pobawić się Skype Translatorem, to wystarczy, byściemieli na swoim komputerze zainstalowane Windows 8.1 lub Windows 10 – testowa wersja tejbardzo ciekawej aplikacji została właśnie udostępniona dlawszystkich użytkowników najnowszych systemów Microsoftu. Można jąpobrać bez konieczności zapisywania się do grona testerów.

Skype Translator staje się współczesną wieżą Babel. Pokazanepo raz pierwszy w grudniu zeszłego roku oprogramowanie tłumaczącepozwala na rozmowy z użytkownikami sieci Skype, tłumacząc niemal wczasie rzeczywistym mowę w czterech językach – angielskim,hiszpańskim, włoskim i mandaryńskim, wynik tłumaczeniawypowiadając przez syntetyzator mowy. Dodatkowo potrafi tłumaczyćwiadomości błyskawiczne Skype na 50 języków (w tym nawet takegzotyczne, jak klingoński – gratka dla fanów Star Treka).

Obraz

Zespół pracujący nad tym wyjątkowym narzędziem zamierzaumożliwić automatyczną translację między możliwie jaknajwiększą liczbą par języków, na znaczących platformach– jak stwierdziła menedżer produktu Yasmin Khan. Znaczących,czyli Windows 8.1 oraz Windows 10, tylko bowiem na tych systemachużytkownicy mogą korzystać ze sklepu WindowsStore, w którym Translatora udostępniono za darmo do pobrania.Tak jest przynajmniej w teorii, gdyż na dostępnych nam w redakcjikompilacjach Windows 10 narzędzia tego uruchomić się nie dało.

Sam Skype Translator nie osiągnął znaczącej poprawy jakościprzekładów – nie porozmawiacie za jego pomocą z Chińczykiem np.o filozofii Mencjusza. Bardziej złożone zdania zamieniają się nawyjściu w bełkot. Trudno by było inaczej, podobnie jak w wypadkuTłumacza Google nie mamy tu do czynienia z translacją statystyczną,na bazie modeli zbudowanych z analiz korpusu równoległych tekstówdla danej pary języków. Długo jeszcze metoda ta nie zastąpi wbardziej wymagającej komunikacji samodzielnej naukijęzyków obcych.

Skype Translator Makes Impact in Women's Lives in Latin America - Partnership

Jeśli jednak nie wykraczamy poza proste zdania, typowe dlakomunikacji turystycznej czy biznesowej, wyniki są naprawdę niezłe.Microsoft chwali się, że w ten sposób jego narzędzie pomogłonowojorskiej organizacji Pro Mujer w w świadczeniu darmowegowsparcia z dziedziny finansów czy medycyny kobietom z AmerykiŁacińskiej – i wydaje się to całkowicie możliwe na obecnympoziomie rozwoju narzędzia, które od samego swojego początkuzapewniało translację mówionego angielskiego na mówionyhiszpański i vice versa. Niestety w naszej redakcji nikt niezna hiszpańskiego na tyle, by to potwierdzić, ale koleżankaredaktora naczelnego, która ukończyła filologię romańską (zhiszpańskim jako drugim językiem) stwierdziła, że już obecnieSkype Translator w tłumaczeniach angielski-hiszpański radzi sobielepiej od usługi Google – nie mówiąc o tym, że radzi sobie zjęzykiem mówionym.

Więcej informacji o Skype Translatorze znajdziecie oczywiście nabloguproduktu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)