Windows 10 15046 w Fast Ring. Można zablokować programy spoza sklepu

Windows 10 15046 w Fast Ring. Można zablokować programy spoza sklepu

Windows 10 15046 w Fast Ring. Można zablokować programy spoza sklepu
01.03.2017 01:08, aktualizacja: 01.03.2017 08:29

Osoby korzystające z kompilacji Windowsa w Fast ring otrzymały dostęp do testowej kompilacji 15046. Nowa wersja nie wprowadza większych zmian względem poprzedniej, skupia się raczej na poprawianiu błędów i dopracowywaniu detali.

Od poprzedniego wydania, oznaczonego 15042, minęły tylko 4 dni, a częstsze aktualizacje to prawdopodobnie znak, że prace mają się już ku końcowi. Aktualizacja Creators Update ma pojawić się w kwietniu, więc w tym miesiącu powinniśmy zobaczyć wersję gotową do udostępnienia wszystkim użytkownikom. Dlatego też w najbliższym czasie należy spodziewać się raczej zmian „pod maską„ i poprawiania błędów, niż rewolucyjnych nowości, zmieniających sposób korzystania z systemu.

Co znajdziemy w 15046? Przede wszystkim lepszą kontrolę nad instalowaniem programów. Użytkownicy tej kompilacji mają możliwość decydowania, jakie typy aplikacji będą „wpuszczane” na dany komputer. W ustawieniach będzie można wybrać, czy możliwe będzie instalowanie programów spoza sklepu Microsoftu i ewentualnie włączyć powiadomienia ostrzegające o niepewnym pochodzeniu aplikacji. Powiadomienie poinformuje, że tylko sklep Microsoftu jest bezpiecznym źródłem programów i przeniesie do sklepu, gdzie polecone zostaną zamienniki instalowanego programu. W niektórych przypadkach nastąpi przekierowanie do konkretnego programu w sklepie. Możliwe, że pomoże to początkującym obronić się przed złośliwymi programami. Czyżby Microsoft pozazdrościł Apple'owi Gatekeepera? Na razie blokada instalacji spoza sklepu będzie wyłączona.

Obraz
Obraz

Jest tu też poprawiony Windows Defender, są to jednak poprawki kosmetyczne. Windows Defender Security Center dorobiło się własnej ikonki w obszarze powiadomień, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać stan ochrony. Można też szybko uruchomić program, korzystając z tej ikonki, tak samo jak z poziomu ustawień systemu. Kliknięcie w powiadomienie antywirusa także uruchomi Security Center.

Obraz

Trochę zmian doczekała się Cortana, ale korzystający z Windowsa po polsku i tak z nich nie skorzystają. Trwają prace nad ustaleniem, co i jak można wyświetlać, jeśli użytkownik wróci do pracy z Cortaną na innym urządzeniu. Chodzi o to, by informacje kontekstowe były dostępne wszędzie, co pozwoli dokończyć albo zacząć pracę w drodze. Cortana będzie przypominać o ostatnio otwieranych stronach, używanych niedawno programach i plikach. Wcześniej Cortana ograniczała się do pokazywania stron w Centrum akcji.

Poza tym po eksperymentach z kolorami autorzy systemu wrócili do oryginalnych kolorów Cortany na Pasku zadań. Zaprojektowali także nową ikonkę ustawień gier i dopracowali tłumaczenia na inne języki niż angielski. Warto zwrócić na to szczególną uwagę i w razie gdyby któreś ze sformułowań było niezrozumiałe, zgłosić ten fakt i zaproponować zmiany.

Obraz

Nowa kompilacja to też nowe problemy. Jeśli w czasie instalacji system dojdzie do 71% i wróci do zera, warto zajrzeć na forum. Mogą też pojawić się problemy z ustaleniem aktywnego okna przy uruchamianiu narzędzi deweloperskich w Edge'u. Więcej o błędach i poprawkach można dowiedzieć się z bloga Microsoftu.

Odpowiadająca wydaniu 15046 kompilacja mobilnego Windowsa może pojawić się w tym tygodniu, ale nie ma gwarancji. na razie można sprawdzać nowości tylko na PC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)